Severní Korea odpálila střelu do Japonského moře. Letos je to už počtrnácté

Severní Korea odpálila směrem do Japonského moře blíže neurčenou střelu, informovala ve středu jihokorejská armáda podle agentur. Japonská pobřežní stráž uvedla, že by to mohla být balistická raketa.

Soul/Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea zkušebně odpálila ze železnice dvojici balistických střel

Severokorejská armáda střelu odpálila z letiště Sunan v Pchjongjangu (Ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Jde o čtrnáctou podobnou zkoušku, kterou izolovaný komunistický stát letos provedl. Agentura Reuters píše, že tyto informace přicházejí jen několik dnů poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un během velkolepé vojenské přehlídky prohlásil, že Pchjongjang své jaderné síly bude vyvíjet co nejrychlejším tempem.

KLDR pohrozila, že v případě napadení zaútočí na Jižní Koreu jadernými zbraněmi. Válku ale nechce

Číst článek

Příští týden se úřadu ujme nový konzervativní jihokorejský prezident Jun Sok-jol. Severokorejská armáda střelu odpálila z letiště Sunan v Pchjongjangu. Japonská pobřežní stráž vyzvala posádky lodí, aby se na moři případně nepřibližovaly k částem střely. Žádné podrobnosti o ní, včetně délky doletu a výšky, nejsou známy.

Neobvykle rychlé tempo, jakým Severní Korea zbraně letos testuje, podle agentury AP dokládá, že rozvíjí svůj raketový program a zároveň se snaží vyvíjet tlak na Spojené státy kvůli rozhovorům, které ještě za vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa uvázly v mrtvém bodě.

Existují také známky toho, že se severokorejský režim chystá v komplexu na severovýchodě země provést jaderný test. Šlo by o sedmou takovou zkoušku vůbec a první od roku 2017.

AP uvádí, že Severní Korea v minulosti prováděla zkoušky zbraní v době, kdy se v Soulu a ve Washingtonu střídaly vlády. Snaží se tak získat silnou pozici pro případná vyjednávání. 

KLDR bude pokračovat v rozvoji strategických sil, ohlásil Kim Čong-un. Chce tím vydírat ‚imperialisty‘

Číst článek

Boj se suchem

Lidé v Severní Koreji pracující běžně v továrnách a kancelářích byli vysláni do venkovských oblastí, aby se zapojili do boje proti se suchem, informovala ve středu státní média. V izolované komunistické zemi panují obavy z nedostatku potravin.

Kim Čong-un podle agentury Reuters vyzval k zavedení opatření, která by zlepšila špatnou situaci kolem zásobování potravinami. Do ní se země dostala kvůli pandemii covidu-19 a tajfunům.

Pro KLDR dlouhodobě představují nebezpečí sucha a záplavy, protože nemá vybudované zavlažovací systémy a další infrastrukturu a případné závažné přírodní katastrofy mohou ohrozit její ekonomiku, na kterou doléhají mezinárodní sankce i to, že se prakticky zastavil obchod.

Severokorejský deník Rodong sinmun napsal, že vládní úředníci a pracovníci z kanceláří a továren pomohli zemědělcům v celé zemi a podíleli se na rozdělování čerpadel a rozvoji vodních zdrojů v oblastech, jež bývají zasažené suchem.

KLDR provedla letos už jedenáctý raketový test. Podle Japonska šlo o mezikontinentální balistickou střelu

Číst článek

Severně od Pchjongjangu budovali vodní nádrže, aplikovali hnojiva na rostliny a postarali se o to, že traktory a nákladní auta dovezly vodu do zemědělských podniků.

Severokorejský meteorologický ústav ve středu varoval, že až do začátku příštího týdne bude pokračovat suché počasí. Minulý týden informoval, že průměrná teplota v dubnu byla o 2,3 stupně Celsia vyšší než obvykle a spadlo jen 44 procent běžného množství srážek.

Organizace Spojených národů v březnu vyzvala Pchjongjang, aby otevřel hranice pro humanitární pracovníky a dovoz potravin.

OSN upozornila, že kvůli prohlubující se izolaci KLDR mohou lidé v této zemi hladovět. Světový potravinový program už před pandemií upozorňoval, že více než čtyřicet procent obyvatel Severní Koreje trpí podvýživou a potřebuje humanitární pomoc. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme