Severní Korea je oficiálně jadernou zemí, má to v ústavě

Nová severokorejská ústava potvrzuje vlastnictví nukleárních zbraní. Jaderný status přitom zmiňuje vůbec poprvé. Preambule ústavy KLDR byla změněna po smrti Kim Čong-ila a nástupu jeho nejmladšího syna Kim Čong-una. Podle expertů ale tyto úpravy jen ztíží další vyjednávání o ukončení severokorejského jaderného programu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea; KLDR; vlajka

Severní Korea; KLDR; vlajka | Zdroj: Reuters

Kim Čong-il učinil z naší země neporazitelný stát a jadernou velmoc, píše se v preambuli ústavy, jejíž text byl změněn po dubnovém zasedání severokorejského parlamentu.

Pchjongjang tím podle expertů jen potvrzuje, že se svého jaderného arzenálu odmítá vzdát. Prohlášení v ústavě bude severokorejskému režimu zřejmě sloužit jako prostředek k vydírání zbytku světa a získání pohonných hmot nebo potravinové pomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o jedné na Rádiu Česko byl Robert Mikoláš ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Naposledy došlo k revizi severokorejské ústavy asi v roce 2010, než Kim Čong-il potvrdil, že má jaderné zbraně. O tom, že země má jaderný arsenál, mluvily také severokorejská média a vládní agentury.

Zastavení svého nukleárního programu Severní Korea slíbila už v září 2005. Hned rok poté ale dohodu porušila, když uskutečnila první atomovou zkoušku a v roce 2009 provedla i druhý jaderný test.

Zahraniční zpravodajské služby odhadují, že Kimův režim vlastní až osm nukleárních hlavic.

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme