Dodržujte podmínky příměří, varovala Jižní Korea. KLDR je při střelbě na zběha porušila třikrát

Jihokorejský ministr obrany Song Jong-mu varoval Severní Koreu před opakovaným porušením dohody o příměří. Reagoval tak na dva týdny starý incident, kdy hlídky KLDR zasáhly proti zběhlému vojákovi. Pchjongjang při tom podle ministra porušil podmínky příměří hned třikrát. Soul zprávu o nedávném útěku severokorejského vojáka podle médií šíří na hranicích s KLDR z tlampačů.

Soul/Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejští vojáci na hlídce nedaleko místa, kde před dvěma týdny překročil zběh hranici s Jižní Koreou

Severokorejští vojáci na hlídce nedaleko místa, kde před dvěma týdny překročil zběh hranici s Jižní Koreou | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

„Střelba na osobu utíkající do Jižní Koreje, to je porušení dohody o příměří. Překročení demarkační linie, porušení. Nošení automatických pušek (v demilitarizované zóně), to je další porušení,“ vyjmenoval jihokorejský ministr obrany Song Jong-mu.

Severokorejští vojáci nedokázali před dvěma týdny zastavit jednoho ze svých druhů ve zbrani, který utekl na území Jižní Koreje. Prchající voják chtěl nejprve hranici přejet v džípu. Auto ale uvízlo v příkopu a upadlo mu kolo.

Severokorejský voják rozrazil dveře a rozběhl se za svým cílem pěšky. V tu chvíli po něm čtyři jeho bývalí soudruzi ve zbrani začali střílet. Bezpečnostní kamery zaznamenaly, že čtveřice vypálila nejméně 40 ran.

Pět kulek neminulo cíl a zavrtalo se uprchlíkovi do těla. Nakonec se mu ale povedlo doběhnout za jednu z jihokorejských staveb přibližně 50 metrů za demarkační linií, kde se ukryl. Po asi dvaceti minutách se k němu doplazil jihokorejský voják, jemuž se povedlo přenést těžce zraněného Severokorejce do bezpečí.

Jihokorejský ministr obrany Song Jong-mu nedaleko místa, kudy před dvěma týdny utekl severokorejský voják | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Sleduje americké seriály a bojí se možného návratu

Zdravotní stav severokorejského vojáka, který byl v přímém ohrožení života, se výrazně zlepšil. Jeho ošetřující lékař před několika dny řekl, že Severokorejec z lůžka rád sleduje americké seriály. Trápí ho prý ale noční můry o tom, že bude vrácen zpět do vlasti.

Zběhlý voják byl nehledě na střelná zranění v bídném stavu, což poukazuje na problémy s výživou a hygienou v desítky let izolované KLDR. Ve střevech měl muž podle lékařů velké množství parazitů, navíc u něj vyšetření odhalilo ohrožení tuberkulózou či žloutenkou typu B.

Severní Korea už kvůli dramatickému zběhnutí svého vojáka do Jižní Koreje vyměnila hlídky na hranici a svou stranu hraniční linie opevňuje, uvedli jihokorejští zpravodajci. Jihokorejský ministr zahraničí Song Jong-mu uvedl, že KLDR u hranice vysázela další stromy, které mají zkomplikovat jakékoli nové pokusy o útěk.

Severokorejští (v pozadí) a jihokorejští vojáci na hlídce nedaleko místa, kde před dvěma týdny překročil zběh hranici s Jižní Koreou | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Jižní Korea hlásí z tlampačů zprávu o útěku

Jižní Korea pak zprávu o útěku vojáka šíří z tlampačů na hranicích s KLDR, informovala v pondělí agentura AP s odvoláním na jihokorejská média.

Ampliony byly údajně instalovány na více než desítce míst poblíž hranice oddělující oba korejské státy. Jihokorejské ministerstvo obrany odmítlo informace potvrdit.

Jihokorejci pravidelně využívají tlampače na hranicích k hlásání propagandy namířené proti KLDR. Vysílání zpravidla zahrnuje jihokorejskou populární hudbu, zprávy ze světa a informace o špatné hospodářské situaci a porušování lidských práv v Severní Koreji.

Severní Korea o útěku vojáka nepřinesla žádné zprávy. Incident je velkou nepříjemností pro Pchjongjang, jenž tvrdí, že Severokorejci, kteří se ocitnou v Jižní Koreji, neutekli z vlastní vůle a přesvědčení, ale byli jihokorejskou stranou uneseni anebo k útěku přesvědčeni.

Jižní a Severní Korea jsou dodnes de iure ve válečném stavu. Válka ze začátku padesátých let byla ukončena pouze příměřím podepsaným roku 1953, mírová dohoda ovšem podepsána nikdy nebyla.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme