Severní Korea zničila styčný úřad v Kesongu. Jde o odvetu za vysílání letáků kritizujících tamní režim

Severní Korea v úterý vyhodila do povětří styčný úřad obou korejských států nacházející se v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Podle agentury Reuters to oznámilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Úřad byl vytvořen v roce 2018 a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Kesong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejské vedení nedávno pohrozilo zničením úřadu. Tyto hrozby se nejspíš naplnily. „Severní Korea ve 14.49 místního času (7.49 SELČ) výbuchem zničila korejský styčný úřad," sdělilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

Západní kultura je ideologickým jedem, varuje severokorejský deník. Vůdce ale americké tvorbě fandí

Číst článek

Pchjongjang v poslední době stupňuje napětí na Korejském poloostrově. Minulý týden KLDR varovala, že vypoví mezikorejskou vojenskou dohodu z roku 2018, pokud aktivisté z Jižní Koreje nepřestanou na sever pomocí balónů posílat letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Následně Severní Korea se svým jižním sousedem přerušila komunikační spojení a v úterý Pchjongjang pohrozil návratem severokorejské armády do demilitarizovaného pásma, které tvoří hranici mezi oběma korejskými státy.

Jižní Korea o víkendu KLDR vyzvala k dodržování dohod v rámci usmiřovacího procesu. Soul navíc slíbil zakročit proti aktivistům posílajícím letáky, jejichž činnost podle jihokorejské vlády přispívá k napětí na hranicích, ohrožuje občany žijící blízko hranic a také poškozuje životní prostředí.

Pohraniční pásmo mezi korejskými státy v Kesongu | Foto: Lee Jae Won | Zdroj: Reuters

Podle některých analytiků se Severní Korea snaží vyvolat napětí, aby podpořila vnitřní jednotu země, nebo se chystá k větší provokaci kvůli přetrvávajícím sankcím, které na ni mezinárodní společenství uvalilo za její jaderné a raketové zbrojní programy. Sankce tvrdě doléhají na ekonomiku KLDR, která nyní navíc čelí tlaku kvůli koronavirové krizi, připomíná agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme