Komplikace pro dialog na Korejském poloostrově. KLDR stahuje svůj personál ze styčného úřadu

Severní Korea v pátek náhle odvolala svůj personál ze styčného úřadu obou korejských států. S odvoláním na zdroje ze Soulu o tom informovala agentura AP. Podle ní tento krok zřejmě ovlivní sbližování mezi Korejemi a zkomplikuje také širší diplomacii o severokorejském jaderném programu.

Tento článek je více než rok starý.

Soul (Aktualizováno: 10:57 22. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KLDR nečekaně odvolala personál z korejského styčného úřadu. Na snímku je slavnostní otevření propojení silnic a železnic z roku 2018.

KLDR nečekaně odvolala personál z korejského styčného úřadu. Na snímku je slavnostní otevření propojení silnic a železnic z roku 2018. | Zdroj: Reuters

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení v pátek oznámilo, že ho KLDR informovala o svém rozhodnutí odvolat personál ze styčného úřadu v Kesongu na základě „instrukcí z vyšších míst“. Soul neví, zda je stažení dočasné nebo trvalé.

Vládci Korejí vystoupali na ‚posvátnou‘ horu Pektu, symbol KLDR

Číst článek

Pchjongjang také dal najevo, že mu nezáleží na tom, zda Jihokorejci v úřadu, který se nachází v KLDR, své zástupce ponechají. Detaily k praktickým stránkám rozhodnutí prý sdělí později.

Náměstek jihokorejského ministra pro sjednocení Čchon He-song řekl novinářům, že Jižní Korea své lidi v Kesongu ponechá a že očekává, že KLDR bude i nadále umožňovat Jihokorejcům do úřadu docházet. V sobotu a v neděli tam má být 25 zaměstnanců.

Krok k usmíření

Jižní Korea označila rozhodnutí severního souseda za „politováníhodné“ a požádala, aby Severní Korea svůj personál do Kesongu co nejdříve poslala zpět.

Styčný úřad byl otevřen loni v září jako jeden z kroků usmíření mezi Korejemi. Do té doby země komunikovaly s pomocí faxů a speciálních telefonních linek, ale v době zvýšeného napětí byly tyto kanály mimo provoz.

Kesong je vzdálen asi 60 kilometrů od Soulu a 140 kilometrů od Pchjongjangu. Dříve tam fungovala společná průmyslová zóna, již Jižní Korea v roce 2016 uzavřela v reakci na raketové a jaderné testy KLDR. Obnově ekonomické spolupráce v Kesongu brání mezinárodní sankce uvalené na KLDR za její zbrojní programy. Zřízení styčného úřadu se považovalo za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států. Jihokorejský prezident Mun Če-in po svém zvolení v roce 2017 slíbil, že dialog s KLDR obnoví. Vztahy mezi oběma Korejemi se začaly lepšit loni, kdy se konalo několik korejských summitů.

Se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem se už dvakrát sešel i americký prezident Donald Trump. Jejich únorové setkání ve Vietnamu ale ztroskotalo na tématu sankcí a severokorejském jaderném programu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme