Severní Korea kácí svou rezervaci. Může za to hlad

Severní Korea ničí svou biosférickou rezervaci. Dokazují to záběry z internetových stránek Google Earth. Na snímcích je zřejmé, že zhruba 75 procent oblasti Pektu už bylo vykáceno. Zmizet by tak mohly desítky vzácných druhů rostlin a zvířat, včetně ohroženého tygra sibiřského.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wawan v pralese Gunung Dieng

Wawan v pralese Gunung Dieng | Foto: Stanislav Lhota

Americká univerzita v Purdue má díky satelitním snímkům NASA a programu Google Earth důkazy, že Severní Korea kácí stromy v biosférické rezervaci Mount Pektu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kácení severokorejské rezervace Pektu hovořila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Kateřina Procházková

Podle profesora geoekoinformatiky Guofan Shaa je pralesní oblast Pektu velmi důležitá. Žijí a rostou zde totiž desítky ohrožených druhů, včetně tygra sibiřského.

Na satelitních snímcích studuje profesor Shao tuto pralesní biosférickou rezervaci už několik let. Severokorejští úředníci mu totiž, stejně jako většině vědců, nechtějí vydat povolení k návštěvě lokality.

Shao a jeho kolegové si tak na snímcích NASA a fotografiích programu Google Earth všimli, že v oblasti dochází ke změnám. Při porovnáním snímků odhadují, že přibližně 75 procent lesa už bylo v centru oblasti vykáceno.

Za kácením může být dřevo

Profesor Shao spekuluje, že Severokorejci získávají mýcením další úrodnou zemědělskou půdu, protože trpí nedostatkem potravin. S tím nesouhlasí koreanista Petr Bláha.

„Vzhledem k tomu, že to je přes dva tisíce metrů, celá oblast je poměrně hornatá, tak klimatické a půdní podmínky nejsou vůbec vhodné pro pěstování nějakých plodin,“ podotkl Bláha.

Za kácením podle něj může být i dřevo místních stromů: „Pokud jde skutečně o kácení dřeva, tak by mohlo být využíváno jako vhodný prodejní artikl. Celá pohraniční oblast je hodně zalesněná a dřevo se tam těžilo od konce 19. století,“ míní Bláha.

Severokorejský režim se snaží vydělat

Jak dodal, Severokorejci ničí své rezervace pravděpodobně kvůli zhoršující se ekonomické situaci v zemi:

„Hospodářská situace obyvatelstva se opět výrazně zhoršuje a i toto se dá pochopitelně dát do souvislosti s případnou těžbou dřeva v pohraničních oblastech, kdy severokorejský režim se snaží vydělávat peníze prodejem komodit.“

Biosférické rezervace jsou spravované OSN v rámci programu Man and Biosphere (Člověk a biosféra). Zda se jim ale podaří zachránit severokorejskou rezervaci Pektu, je otázkou.

Martin Hromádka, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme