Kim Čong-un obměnil vedení státu. Sám má nový titul nejvyšší zástupce všeho korejského lidu

Severní Korea podle agentury Reuters výrazně zamíchala posty ve vedení. Nejvyšší vůdce Kim Čong-un tím upevnil svou moc. Osm let od smrti svého otce Kim Čong-ila dostal nový titul nejvyšší zástupce všeho korejského lidu. Povýšení se dočkalo také několik lidí zapojených do jednání se Spojenými státy. Změny potvrdil parlament na svém čtvrtečním zasedání v Pchjongjangu.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský diktátor Kim Čong-un mává účastníkům setkání zemědělců | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Novým předsedou parlamentu KLDR a zároveň formální hlavou státu se stal Čche Rjong-he, který patří k nejbližším spolupracovníkům severokorejského diktátora.

Tiskové agentury připomínají, že figuruje na seznamu činitelů, na které se vztahují americké sankce kvůli obvinění z porušování lidských práv. Ve funkci nahradil 91letého politika Kim Jong-nama.

Skutečná moc v KLDR se soustřeďuje v rukou mladého vůdce Kim Čong-una, jemuž byl udělen nový titul nejvyššího představitele celého korejského lidu. Při té příležitosti byl Kim potvrzen na postu předsedy Komise pro státní záležitosti, která fakticky Severní Koreu řídí. Ke znovuzvolení mu poblahopřála Čína.

Funkce prezidenta republiky byla v Severní Koreji zrušena v roce 1998.

Tomáš Havlín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme