Severní Korea přiznala, že odpálila dvě balistické střely. Japonsko chce mimořádné zasedání rady OSN

Severní Korea v pondělí uvedla, že její armáda brzy ráno místního času, v neděli večer středoevropského času, vypálila dvě taktické balistické střely. O střelách předtím informovaly jihokorejské i japonské úřady, napsala agentura Reuters.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obnovení komunikace přichází tři dny poté, co KLDR oznámila, že otestovala novou protiletadlovou střelu

Severní Korea v pondělí uvedla, že její armáda vypálila dvě taktické balistické střely (ilustrační foto) | Foto: Korean Central News Agency | Zdroj: Reuters

Severní Korea (KLDR) už v sobotu testovala mezikontinentální balistickou raketu. Japonsko kvůli tomu v pondělí požádalo o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, Jižní Korea uvalila sankce vůči čtyřem lidem a pěti subjektům.

KLDR v sobotu odpálila cvičnou raketu. Jižní Korea, USA a Japonsko zareagovaly leteckým cvičením

Číst článek

Pchjongjang vypálil dvě střely velmi krátkého doletu, mířil na cíle vzdálené 395 kilometrů a 337 kilometrů vzdálené, uvedla severokorejská agentura KCNA. Podle ní jsou střely schopné nést taktické jaderné hlavice, které mohou „ochromit“ nepřátelská letiště.

Japonské ministerstvo obrany uvedlo, že KLDR okolo nedělních 23.00 středoevropského času vypálilo dvě balistické rakety. Ty podle něj dosáhly výšky zhruba 100 a 50 kilometrů a před dopadem mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu urazily vzdálenost zhruba 350 až 400 kilometrů.

Jihokorejská armáda zaznamenala rovněž dvě střely, které podle ní KLDR odpálila z města na západním pobřeží, severně od severokorejské metropole Pchjongjang.

Mimořádné jednání

Japonský premiér Fumio Kišida v uvedl, že kvůli pondělního incidentu požádal Radu bezpečnosti OSN o mimořádné jednání. Schůze byla podle japonských médií stanovena na pondělních 21.00 středoevropského času.

Varování před vojenským cvičení Jižní Koreji a USA? KLDR odpálila balistickou raketu do Japonského moře

Číst článek

Několik hodin po odpálení raket jihokorejské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Soul zavádí jednostranné sankce vůči čtyřem osobám a pěti subjektům napojeným na zbrojní programy Pchjongjangu. Podle diplomacie jde o dosud nejrychlejší reakci na provokace ze strany KLDR.

Agentura AP podotkla, že podobné kroky jsou převážně symbolické, protože země spolu neudržují obchodní vztahy.

V souvislosti s odpálením střel nejsou hlášeny žádné škody na letadlech nebo plavidlech. Japonské ministerstvo v prohlášení uvedlo, že bude dál shromažďovat a analyzovat informace, a to v úzké spolupráci se Spojenými státy. KLDR podle něj „ohrožuje mír a bezpečnost Japonsko, regionu i mezinárodního společenství“.

Kim Jo-čong, vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, dříve uvedla, že KLDR má uspokojivé raketové technologie a schopnosti. Pchjongjang podle ní také pečlivě zkoumá zvýšenou přítomnost amerických strategických sil v regionu. Slíbila protiopatření, pokud to bude nutné.

V sobotu Severní Korea podle vyjádření své tiskové agentury KCNA otestovala mezikontinentální balistickou raketu Hwasong-15. Střela vystoupala do výšky 5768 kilometrů a doletěla do vzdálenosti 989 kilometrů. Údaje z testu ukazují, že zbraň by teoreticky byla schopná dosáhnout pevninské části Spojených států, napsala agentura AP.

V pátek KLDR pohrozila „bezprecedentně“ tvrdou reakcí, pokud Jižní Korea a Spojené státy uskuteční plánovanou sérii vojenských cvičení. První cvičení by se měla uskutečnit tento týden a další by měla následovat v dalších týdnech a měsících.

Už v neděli ovšem Spojené státy americké a Jižní Korea uspořádaly v reakci na odpálení rakety Hwasong-15 cvičení letectva. Následně se uskutečnilo také společné cvičení letectva USA a Japonska, oznámilo ministerstvo obrany v Tokiu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme