Severokorejský režim nevidí k obnovení jednání s USA důvod. ‚Dialogem chtějí řešit vlastní krizi,‘ tvrdí

Pchjongjang „necítí potřebu“ obnovit rozhovory s Washingtonem. V neděli to sdělila náměstkyně severokorejského ministra zahraničí Čche Son-hui v reakci na výzvu Soulu, aby byly obnoveny rozhovory nejvyšších představitelů KLDR a USA.

Pchjongjang/Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-un řekl, že má s americkým prezidentem „vynikající vztah“. „Pokud by tomu tak nebylo, nikdy bychom nezvládli tuhle náhlou schůzku uskutečnit,“ uvedl korejský vůdce a směrem k Trumpovi dodal: „Chtěl jsem se s vámi znovu setkat.“

Kim a Trump spolu jednali poprvé v Singapuru v roce 2018 a podruhé pak následujícího roku ve Vietnamu | Zdroj: Reuters

Jihokorejský prezident Mun Če-in, který byl zprostředkovatelem minulých jednání, vyzval 30. června k novému summitu. Soul podle jeho slov udělá vše pro to, aby se znovu sešli severokorejský vůdce Kim Čong-un a prezident Donald Trump.

Kim ohlásil ‚nesmírný úspěch‘ své země. Severní Korea stále nemá jediného nakaženého koronavirem

Číst článek

Kim a Trump spolu jednali poprvé v Singapuru v roce 2018 a podruhé pak následujícího roku ve Vietnamu. Tam ale jednání skončila předčasně kvůli neshodám v pohledu na jaderné odzbrojení KLDR.

Severokorejský ministr zahraničí Ri Son-kwon už v červnu řekl, že k dalším schůzkám Kima s Trumpem nevidí důvod.

Politický nástroj

Tento názor sdílí také Riova náměstkyně Čche Son-hui, jejíž prohlášení zveřejnila severokorejská agentura KCNA. „Spojené státy se mýlí, pokud si myslí, že na nás ještě platí věci jako vyjednávání,“ stojí v prohlášení. Podle Čche používají Spojené státy dialog se Severní Koreou jenom jako nástroj k řešení vlastní politické krize. Čche také napsala, že KLDR už „má detailní rozvrh své strategie“ na řešení „dlouhodobé hrozby“ ze strany Washingtonu.

Podle médií má příští týden v Soulu jednat o možných rozhovorech s KLDR náměstek amerického ministra zahraničí Stephen Biegun. Jihokorejské ministerstvo zahraničí ale zatím podle agentury AFP Biegunovu návštěvu nepotvrdilo. Biegun sám koncem června přiznal, že považuje uspořádání summitu s KLDR do listopadových amerických prezidentských voleb za málo pravděpodobné.

Severní Korea v červnu znásobila výpady proti svému jižnímu sousedovi zejména kvůli propagandistickým letákům, které údajně přes hranici posílají severokorejští disidenti z Jižní Koreje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme