KLDR vypálila z východního pobřeží dva projektily. ,Jsme připraveni na všechny možnosti,‘ zní ze Soulu

Severní Korea ze svého východního pobřeží v sobotu ráno vypálila do moře „dva neidentifikované projektily“, oznámila jihokorejská armáda. Japonská pobřežní stráž podle agentury Reuters uvedla, že zaznamenala odpal severokorejských balistických raket. Podle japonské armády nezasáhly území Japonska či jeho hospodářskou zónu.

Pchjongjang/Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednalo se o druhý severokorejský zbrojní test během jednoho týdne

Minulý pátek měl podobný průběh severokorejský test raket krátkého doletu, šlo tehdy o šestý raketový test Pchjongjangu za tři týdny. | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Jihokorejská armáda uvedla že rakety byly odpáleny z okolí severokorejské základny Sondok východním směrem, překonaly vzdálenost asi 380 kilometrů, dosáhly výšky 97 kilometrů a nakonec spadly do moře.

Čtvrtý test během dvou týdnů. Severokorejci odpálili další rakety, zkritizovali i vojenské cvičení

Číst článek

Kvůli události svolal úřad jihokorejského prezidenta zasedání rady pro národní bezpečnost.

„Naše armáda sleduje aktivity Severu pro případ dalšího odpalu a je připravena na všechny možnosti,“ citovala agentura AFP z komuniké generálního štábu Jižní Koreje.

V pátek 16. srpna měl podobný průběh severokorejský test raket krátkého doletu, Soul tehdy také nejdříve mluvil o neidentifikovaných objektech odpálených z východního pobřeží KLDR.

Sobotní raketový test Pchjongjangu byl již sedmý od konce července.

,Rád testuje rakety‘

Americký prezident Donald Trump na dosavadní raketové testy Severní Koreje reagoval vždy zdrženlivě. Už v květnu ujistil, že odpalování raket krátkého doletu nebude mít vliv na diplomatická jednání Spojených států s KLDR. Také v sobotu reagoval šéf Bílého domu s klidem. Krátce před odletem na summit skupiny zemí G7 v jihofrancouzském Biarritzu, na kterém by se státníci mohli zabývat mimo jiné i situací na Korejském poloostrově, Trump řekl, že vůdce KLDR Kim Čong-un zkrátka „rád testuje rakety“. „Ale my jsme rakety krátkého doletu nikdy neomezily,“ zdůraznil. „Uvidíme, co se stane,“ dodal.

Japonský ministr obrany Takeši Iwaja označil nový raketový test za jasné porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, které nelze ignorovat. Podle něj nicméně rakety nedopadly do japonských teritoriálních vod a nenapáchaly žádné škody.

Nejnovějšímu incidentu předcházelo úterní ukončení společných vojenských manévrů Jižní Koreje a Spojených států, které KLDR označila za nácvik invaze. Zvláštní zmocněnec Spojených států pro KLDR Steve Biegun poté prohlásil, že Washington je připraven obnovit jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova, která stagnují od únorového summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jonh-ho ale v pátek řekl, že jeho země se bude snažit zůstat „největší hrozbou pro Ameriku“, pokud bude pokračovat americký sankční režim proti KLDR.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme