Kim a Mun se opět potkají. Další summit Severní a Jižní Koreje bude 18. až 20. září

Severní a Jižní Korea se dohodly na uspořádání summitu svých nejvyšších představitelů, vůdce KLDR Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Měli by na něm diskutovat o opatřeních vedoucích k denuklearizaci Korejského poloostrova. Setkání se bude konat od 18. do 20. září v Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Reuters.

Soul/Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce podle člena jihokorejské delegace, která ve středu navštívila Pchjongjang, zopakoval své odhodlání zcela denuklearizovat Korejský poloostrov a vyjádřil ochotu navázat s Jižní Koreou a Spojenými státy v tomto ohledu blízkou spolupráci.

Prohlášení v podobném znění vydala krátce před tím také oficiální severokorejská agentura KCNA, která uvedla, že Kim Čong-un chce „zcela odstranit nebezpečí ozbrojeného konfliktu a hrůzy války z Korejského poloostrova a změnit jej v kolébku míru bez jaderných zbraní a bez jaderné hrozby“.

Summit Jižní a Severní Koreje s USA?

Člen jihokorejské delegace, která jednala v KLDR, zároveň uvedl, že je nepravděpodobné, že by se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku v druhé polovině září mohl konat summit Jižní a Severní Koreje s USA.

Mladí Jihokorejci o sjednocení s KLDR za každou cenu nestojí. Mají své problémy, říká politolog ze Soulu

Číst článek

Soul usiloval o třístrannou schůzku, případně doplněnou o Čínu, na které by byl formálně vyhlášen konec korejské války z let 1950 až 1953. Válka neskončila mírovou smlouvou, ale pouze smlouvou o příměří.

Podle člena jihokorejské delegace, který jednal s vůdcem KLDR, Kim Čong-un řekl, že jeho důvěra v amerického prezidenta Donald Trumpa zůstává „nezměněna“ a že chce Korejský poloostrov zbavit jaderných zbraní ještě během jeho prvního volebního období.

„Předseda Kim… vyjádřil frustraci nad pochybami o jeho vůli, se kterými se setkává u části mezinárodního společenství," řekl vysoce postavený jihokorejský diplomat.

Korejská jednání

Na Korejském poloostrově se letos snížilo napětí, když vůdce KLDR Kim Čong-un zastavil raketové a jaderné testy své země a vydal se na cestu diplomacie.

Satelitní snímky ukazují, že Severní Korea vyrábí nové balistické střely, tvrdí Washington Post

Číst článek

První setkání Kim Čong-una a Mun Če-ina se uskutečnilo v dubnu v mírové vesnici Pchanmundžom v demilitarizovaném pásmu mezi oběma zeměmi, oba vůdci se pak sešli ještě na neohlášeném summitu v květnu.

Na červnovém summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se Kim Čong-un zavázal k postupné denuklearizaci Korejského poloostrova.

Trump na konci srpna odložil plánovanou cestu svého ministra zahraničí Mika Pompea do Pchjongjangu. Jako důvod šéf Bílého domu uvedl, že nenastal dostatečný pokrok v procesu denuklearizace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme