Vládci Korejí vystoupali na ‚posvátnou‘ horu Pektu, symbol KLDR

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in se ve čtvrtek vydali na sever KLDR. Vystoupili společně na „posvátnou“ horu Pektu, údajné rodiště Kim Čong-ila, otce nynějšího diktátora. Mun se má ještě během čtvrtka vrátit do Soulu.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) a jihokorejský prezident Mun Če-in | Zdroj: Reuters

Rituální cesta byla pokračováním Munovy návštěvy Severní Koreje, během níž Kim Čong-un slíbil další kroky k denuklearizaci.

Kim slíbil rozebrání raketového střediska. Se Soulem chce pořádat olympiádu v roce 2032

Číst článek

Sopka Pektu s kráterním jezerem na vrcholu je součástí oficiální státní mytologie, která má legitimizovat dynastické nároky rodiny Kimů. Její obrys je patrný na státním znaku KLDR a její jméno zaznívá i v severokorejské státní hymně.

Podle oficiální zprávy pchjongjangských médií cesta na vrchol hory symbolizovala úspěch vnitrokorejského summitu, letos už třetího.

Před horskou výpravou se jihokorejský prezident ve středu večer na stadionu v Pchjongjangu zúčastnil manifestačního představení, jemuž údajně přihlíželo 150 tisíc lidí.

V projevu vyzval k ukončení nepřátelství na Korejském poloostrově a k míru a spolupráci obou korejských států.

„Žili jsme společně 5000 let a odděleně 70 let. Navrhuji zastavit nepřátelství posledních 70 let a udělat velký krok k míru, abychom byli znovu jednotní,“ řekl jihokorejský prezident Mun Če-in.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) a jihokorejský prezident Mun Če-in vystoupili společně na „posvátnou“ horu Pektu | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme