BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

‚Ničí mír a bezpečnost.‘ Severokorejská diplomacie ostře zkritizovala Trumpova poradce

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton je válečný štváč a jeho hodnocení, že Severní Korea nedávnými raketovými testy porušila rezoluce Rady bezpečnosti OSN, je nesprávné. V prohlášení to v pondělí podle agentury Reuters uvedlo severokorejské ministerstvo zahraničí. Pchjongjang má za to, že zkušebními odpaly raket krátkého doletu uplatňoval své právo na sebeobranu.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pchjongjang má za to, že zkušebními odpaly raket krátkého doletu uplatňoval své právo na sebeobranu (ilustrační snímek) | Foto: Kevin Lamarque and Korea Summit Press Pool | Zdroj: Reuters

Severní Korea tyto rakety testovala 4. a 9. května a přerušila tak období bez odpalů, které začalo na sklonku roku 2017. Bolton v sobotu na začátku návštěvy Japonska novinářům řekl, že není pochyb o tom, že tím Severní Korea porušila rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Podle Reuters to bylo poprvé, co některý z vysokých amerických činitelů označil nové severokorejské raketové testy za porušení rezolucí OSN.

„Bolton má výhrady vůči běžným vojenským cvičením... Požadovat, abychom zakázali veškeré odpaly s balistickými technologiemi bez ohledu na dolet, je totéž jako žádat, abychom se vzdali práva na sebeobranu,“ uvedl v prohlášení nejmenovaný mluvčí severokorejské diplomacie.

Severní Korea porušila raketovými testy rezoluce OSN, prohlásil Trumpův bezpečnostní poradce

Číst článek

„Nikdy jsme je neuznali a nikdy jsme nebyli vázáni takovými nezákonnými a podlými záležitostmi, které zcela popírají právo svrchované země na přežití a rozvoj,“ dodalo ministerstvo zahraničí v souvislosti s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

‚Ničí mír a bezpečnost‘

„Bolton by neměl být nazýván bezpečnostním poradcem... ale poradcem pro ničení bezpečnosti, který ničí mír a bezpečnost,“ citovala dále z prohlášení agentura AP.

Komuniké zastihlo Boltona a amerického prezidenta Donalda Trumpa na státní návštěvě v Japonsku, kde se očekávají jednání s premiérem Šinzóem Abem mimo jiné o situaci na Korejském poloostrově.

Trump v neděli řekl, že nedávné raketové testy KLDR jej neznepokojují. Prý nenarušují důvěru mezi ním a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, protože šlo o střely krátkého doletu. Japonská vláda ale podle Reuters sdílí Boltonův pohled.

Analytici uvádějí, že se KLDR nejnovějšími testy snaží vystupňovat tlak na Spojené státy po nezdaru únorového summitu Kima s Trumpem. Pchjongjang požaduje zrušení sankcí za své odzbrojovací kroky, které ale Spojené státy považují za nedostatečné. Bolton v sobotu uvedl, že sankce proti Pchjongjangu musí zůstat v platnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme