Jihokorejský prezident přiletěl po 11 letech do KLDR. Na letišti se objímal s Kim Čong-unem

Jihokorejský prezident Mun Če-in (vlevo) a vůdce Severní Koreje Kim Čong-un | Zdroj: Reuters

Letoun jihokorejského prezident Mun Če-ina v úterý přistál na letišti v severokorejské metropoli Pchjongjangu. V KLDR ho osobně přivítal severokorejský vůdce Kim Čong-un společně s tisíci jásajících Severokorejců. Mun Če-in bude v Pchjongjangu tři dny, během niž se s Kim Čong-unem sejde dvakrát.

Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mun Če-in se na summitu se svým severokorejským protějškem Kim Čong-unem tento týden pokusí oživit pozastavené rozhovory mezi KLDR a Spojenými státy o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Vrcholná schůzka Kima a Muna je letos již třetí. Je to však poprvé po 11 letech, co se nejvyšší představitel Jižní Koreje vydal do severokorejské metropole, kde stráví tři dny. Předchozí dva letošní summity Kima a Muna byly v demilitarizovaném pásmu na hranici obou zemí.

Jihokorejský prezident si v úterý po výstupu z letadla vřele potřásl rukou se svým severokorejským protějškem. Oba státníci se zároveň vřele objali a pozdravili se i s tisíci nadšenými Severokorejci v tradičních korejských krojích, kteří se na letišti sešli.

Jihokorejský prezident Mun Če-in (vlevo) a vůdce Severní Koreje Kim Čong-un v objetí | Zdroj: Reuters

Mnozí z nich mávali květinami, severokorejskými vlajkami a modrobílými vlajkami s obrysem mapy Korejského poloostrova. Oba vrcholné představitele doprovázely jejich manželky.

‚Jsem prostě šťastný.‘ Válkou rozdělení Korejci během vysněného setkání neskrývali dojetí

Číst článek

Mun by během svého třídenní pobytu v Pchjongjangu měl s Kimem jednat dvakrát. Do metropole KLDR si s sebou přivezl také skupinu podnikatelů, včetně dědice konglomerátu Samsung I Če-jonga a představitelů firem jako Hyundai Motor nebo LG.

Jihokorejské firmy se podle expertů připravují na možné investice v KLDR, pokud budou sankce vůči Severní Koreji zrušeny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme