Severní Korea otestovala novou taktickou zbraň, informují státní média. Přihlížel i Kim Čong-un

Armáda pod dohledem vůdce Kim Čong-una úspěšně vyzkoušela novou technologicky vyspělou taktickou zbraň. Uvedla to severokorejská státní média, informovala jihokorejská agentura Jonhap. Podrobnosti zatím nejsou plně známy. Zpravodajské agentury zprvu informovaly o testu zbraně strategické.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Zdroj: Reuters

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v reakci na test uvedl, že věří v naplnění slibů, které zazněly během historického červnového summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce v Singapuru.

Americký výzkumný ústav objevil v KLDR nové raketové objekty. Může jich být až dvacet

Číst článek

Severní Korea provedla veřejný zbrojní test naposledy v listopadu 2017.

V uplynulých dnech však Pchjongjang vyjadřoval nevoli nad přetrvávajícími mezinárodními sankcemi iniciovanými Spojenými státy a probíhajícím vojenským cvičením menšího rozsahu Jižní Koreje s USA.

Podle agentury AP se v případě nejnovější zkoušky pravděpodobně nejedná o test jaderné zbraně nebo rakety s dlouhým doletem. Série takových testů v loňském roce zavdala příčinu k obavám z války, KLDR se ale poté rozhodla jít cestou diplomacie.

Jakou zbraň Severní Korea otestovala?

Analytik Šin Pom-čchul ze soulského výzkumného centra Asan Institute for Policy Studies soudí, že testovaná zbraň může být raketa, dělo, protiletadlový kanon, dron nebo jiný moderní konvenční zbraňový systém.

Jihokorejský vojenský expert Jang Uk uvedl, že „taktická zbraň“ v severokorejském kontextu znamená „zbraň určená k útoku na Jižní Koreu, včetně tamních amerických vojenských základen“. KLDR tedy mohla testovat raketu středního doletu nebo raketomet.

Mezinárodní odborníci na zbraně podle agentury Reuters uvedli, že na zveřejněné fotografii Kima s vojenskými důstojníky byl i velitel dělostřelectva Korejské lidové armády.

Téma zbraní po několika měsících

Podle agentury Reuters je páteční prohlášení první zmínkou týkající se rozvoje zbrojního programu KLDR po několika měsících.

Z následníka konečně vůdcem. Kim Čong-un má první oficiální portrét

Číst článek

Testovací středisko navštívil Kim veřejně při takové příležitosti poprvé od červnové bezprecedentní schůzky s Trumpem, na níž se oba vůdci zavázali k úsilí o denuklearizaci a mír na Korejském poloostrově a k vybudování nových vztahů mezi USA a KLDR. Ujednání ale neobsahovalo příliš konkrétní závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily, připomíná Reuters.

Jakýkoli test nových zbraní tak pravděpodobně zvýší napětí mezi Pchjongjangem a Washingtonem, který dal najevo, že mezinárodní sankce vůči KDLR budou platit, dokud země nepodnikne více konkrétních kroků k ukončení svého jaderného a raketového programu.

Americká televize CNN na svém webu píše, že test byl Kimovým vzkazem Washingtonu, že Severní Korea se vrátí k více vojensky zaměřenému postoji k USA, pokud budou rozhovory pokračovat příliš pomalu.

CNN také cituje experta na mezinárodní vztahy Joshe Pollacka, který soudí, že Kim nejnovějším krokem naznačil, že by se „mohl vrátit ke starým praktikám“, pokud USA nezmění svůj přístup. Zkoušku zbraně označil Pollack za skrytou pohrůžku. V plánu je přitom další summit Trump-Kim na začátku příštího roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme