Severní Korea vypálila další dvě balistické střely. Japonský premiér to označil za naprosto nepřijatelné

Severní Korea vypálila dvě balistické střely ve směru na své východní pobřeží, uvedla ve čtvrtek japonská vláda. Jak poznamenala agentura Reuters, jde o devátý test za posledních 12 dní. Poblíž jihokorejské hranice rovněž ve čtvrtek přeletělo nejméně 12 severokorejských bojových letounů, na což Soul reagoval vysláním 30 svých strojů.

Soul (Aktualizováno: 13:43 6. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea 5. ledna vypálila přes své východní pobřeží balistickou střelu. Severokorejská státní agentura později uvedla, že KLDR zkušebně odpálila nově vyvinutou hypersonickou raketu

Severní Korea vypálila dvě balistické střely (ilustrační foto) | Foto: North Korea's Korean Central News Agency (KCNA) | Zdroj: Reuters

„Dvanáct bojových letounů KLDR proletělo ve formaci severně od mezikorejské vzdušné hranice,“ oznámil jihokorejský sbor náčelníků štábů. Podle něj letouny pravděpodobně provedly nácvik střelby vzduch-země.

KLDR odpálila balistickou střelu, přeletěla Japonsko. Za posledních deset dní jde o osmou zkoušku

Číst článek

Jihokorejská armáda informovala, že střely byly vypáleny z místa nedaleko Pchjongjangu v 6.01 a 6.23 místního času. Dopadly do moře mezi Korejským poloostrovem a Japonskem, sdělila jihokorejská armáda.

Japonský premiér Fumio Kišida označil opakované odpalování raket za „naprosto nepřijatelné“.

Japonská agentura Kjódó, která se odvolává na vládní představitele, uvedla, že rakety nejspíš dopadly mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu.

První střela podle všeho dosáhla výšky 100 kilometrů a měla dolet 350 kilometrů, druhá dosáhla výšky 50 kilometrů a letěla 800 kilometrů, pravděpodobně po nepravidelné trajektorii, uvedl japonský ministr obrany Jasukazu Hamada. Jak dodal, Severní Korea již od začátku roku svým chováním neustále vyostřuje situaci v oblasti.

Kim Čong-un se blíží hranici 170 raketových testů, jeho předchůdci měli desetinu, popisuje zpravodaj

Číst článek

Pchjongjang označil odpálení balistických raket za „odvetné opatření“. Podle prohlášení severokorejského ministerstva zahraničí jde o „spravedlivou odvetu za společné vojenské manévry Jižní Koreje a Spojených států, které způsobují eskalaci vojenského napětí na Korejském poloostrově“.

Spojené státy americké, Jižní Korea a Japonsko zahájily ve čtvrtek se svými torpédoborci nové společné manévry u východního pobřeží Korejského poloostrova s cílem posílit schopnosti sledovat a zachytit severokorejské balistické střely, uvedla jihokorejská armáda.

Americký torpédoborec je součástí úderné skupiny vedené letadlovou lodí Ronald Reagan. KLDR považuje takováto vojenská cvičení vedená Spojenými státy poblíž Korejského poloostrova za nácvik invaze.

Dialog s KLDR?

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol, který by se měl během čtvrtka telefonicky spojit s japonským premiérem Kišidou. Novinářům řekl, že si jeho země zajistí bezpečnost právě prostřednictvím spojenectví se Spojenými státy a spoluprací s Japonskem.

Severní Korea odpálila balistickou střelu směrem k moři. Země opakovaně porušuje rezoluce OSN

Číst článek

Spojené státy odpálení raket ihned odsoudily, označily ho za porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a hrozbu pro sousedy v regionu i mezinárodní společenství. Jak nicméně dodal mluvčí americké diplomacie, země je připravena k diplomatickému jednání. Vyzvala proto KLDR k zapojení se do dialogu.

KLDR již tento týden v úterý odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území. Armády Jižní Koreje a Spojených států v reakci na tento test o den později vystřelily ve směru Japonského moře čtyři rakety země-země.

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme