Severní Korea odpálila letos už desátou střelu, explodovala krátce po startu

Severní Korea se pokusila odpálit neznámou střelu, která podle informací jihokorejské armády explodovala ve vzduchu krátce po startu. Podle Japonska mohlo jít o balistickou raketu, ale to se zatím nepotvrdilo. Podrobnosti o odpalu zatím nejsou k dispozici. V letošním roce už jde o desátý test některé ze severokorejských raket, uvedla agentura AP.

Tento článek je více než rok starý.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na návštěvě centra určeného k odpalování raket v Sohae

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na návštěvě centra určeného k odpalování raket v Sohae | Zdroj: ČTK / AP

Střela byla podle Soulu odpálena na základně poblíž severokorejské metropole Pchjongjangu, odkud bylo v poslední době provedeno několik podobných zkušebních odpalů, včetně, jak tvrdí USA a Jižní Korea, testů nového systému mezikontinentálních balistických raket.

KLDR uvádí, že testy jsou součástí vývoje komponentů pro průzkumný satelit.

Severní Korea údajně plánuje vypustit do vesmíru špionážní družice. Chce sledovat USA a jejich spojence

Číst článek

Podle činitele jihokorejské armády, který si nepřál být jmenován, střela vybuchla zhruba ve výšce 20 kilometrů. Příčina exploze zatím není známá; jihokorejská a americká rozvědka podrobnosti odpalu dále analyzují.

Komunistická Severní Korea letos odpaluje rakety nebývale často, za což se jí dostalo odsouzení ze strany USA, Jižní Koreje a Japonska. Devátou zkoušku provedla KLDR 5. března.

OSN zakázala Severní Koreji provádět testy balistických a jaderných zbraní a uvalila na ni přísné sankce. KLDR ovšem tento zákaz pravidelně porušuje.

Podle analytiků se KLDR snaží vyvinout tlak na vládu amerického prezidenta Joea Bidena, aby obnovil s Pchjongjangem jednání a byl ochotný severokorejskému režimu nabídnout ústupky v podobě zmírnění sankcí.

Bidenova vláda nabídla Pchjongjangu obnovení rozhovorů, ovšem trvá na tom, že KLDR nezíská žádné úlevy ani ekonomické výhody, dokud nepřikročí k reálným krokům směřujícím k zastavení svého jaderného a raketového zbrojního programu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme