Severní Korea po summitu zpřísnila ostrahu hranic: 'S nadějí přišly obavy, že utečeme'

Severokorejští vojáci na břehu řeky Amnok (čínsky Ja-lu), která tvoří část hranice mezi KLDR a Čínou. | Zdroj: Fotobanka Profimedia, Český rozhlas

Mezikorejský summit vzbudil mezi Severokorejci naději na prohloubení vztahů s Jižní Koreou, informoval tento týden s odvoláním na své zdroje v KLDR jihokorejský server Daily NK. Pchjongjang však kromě zpráv o summitu vyhlásil také mimořádná bezpečnostní opatření na hranicích země. Vláda se totiž obává útěků a průniku informací, naznačili lidé z pohraničí pro Daily NK.

Tento článek je více než rok starý.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Většina lidí tu dění kolem mezikorejského summitu dost prožívá, ale úřady nakázaly policii a pohraniční stráži na hranicích zavést mimořádná opatření,“ popsal v neděli pro Daily NK zdroj z provincie Severní Hamgjong. Ta leží na severovýchodě země, na hranici s Čínou. (Daily NK je zpravodajský server sídlící v Soulu, který se pomocí sítě redaktorů z obou Korejí věnuje dění v KLDR. Své severokorejské zdroje, s nimiž je v kontaktu nejčastěji prostřednictvím čínských SIM karet, Daily NK s ohledem na jejich bezpečí zásadně nejmenuje.)

'Jižní a Severní Korea souhlasí, že...' Přečtěte si celou deklaraci Kima a Muna z Pchanmundžomu

Číst článek

Korejští vůdci Mun Če-in a Kim Čong-un se v pátek setkali na historickém jednání v demilitarizovaném pásmu a po celodenním summitu plném symbolů podepsali tzv. Pchanmundžomskou deklaraci. Zavazují se v ní k mírovému úsilí a normalizaci mezikorejských vztahů, včetně pravidelných jednání, schůzek rozdělených rodin či vytvoření společného styčného úřadu. 

Sobotní vydání severokorejského listu Rodong Sinmun o úspěchu summitu podrobně informovalo, včetně několika desítek fotografií. Vstřícnější zprávy – včetně té, že Kim Čong-un jako první severokorejský vůdce překročil hranici na Jih – vzbudila v mnohých Severokorejcích naději.

Sjednocení národa?  

„Atmosféra se změnila, očekává se víc budoucích (kontaktů a) výměn mezi Korejemi. Ale teď se hodně lidí bojí toho náhlého zpřísnění bezpečnosti na hranicích,“ řekl zdroj Daily NK ze Severního Hamgjongu. S větší otevřeností režimu vůči jižnímu sousedovi zřejmě přicházejí obavy, aby si Severokorejci tuto otevřenost nevykládali také dovnitř země.

Jih proti Severu, čipy proti uhlí. Porovnejte si úspěchy i pády KLDR a Jižní Koreje

Číst článek

Jiný zdroj ze sousední, rovněž pohraniční provincie Rjanggang k tomu dodává: „Úřady si nejspíš myslely, že kvůli změně atmosféry přibude uprchlíků nebo cizích zpráv ze zahraničí, takže se zaměřily na posílení kontroly v pohraničí.“

Severokorejští vojáci umístění na hranici s Čínou teď kvůli příkazům shora patrně projevují větší bdělost. Daily NK informuje také o hádce farmáře z Hörjongu, města na břehu hraniční řeky Tuman, s tamní stráží. Muž se dostal do konfliktu s vojáky poté, co si chtěl ve vodách Tumanu umýt zemědělské nástroje a pohraničníci mu v tom zabránili.

„Lidé říkají, že jestli se máme připravovat na sjednocení (s Jižní Koreou), musí se reformovat jak ideologie vojáků, tak jejich morálka,“ uvedl další obyvatel Severního Hamgjongu. „Jak můžeme mluvit o sjednocení (národa), když v téhle zemi není sjednocený ani lid s armádou?“

Symbolika vs. realita

Skepse je zkrátka namístě, jakkoli nadšené ohlasy summit Kim-Mun vzbudil a jakkoli úderně znějí zmínky o Nobelově ceně míru. Zlomová událost a příslib do budoucna? Jistě. Ale nečekejme zázraky. 

Jak připomíná světový odborník na Severní Koreu Andrej Lankov, podobné nadšení vládlo také v letech 2000 a 2007, tedy po schůzkách Kim Čong-ila s jihokorejskými prezidenty Kim Te-džungem, respektive Ro Mu-hjonem – ostatně, Kim Te-džung za svůj podíl na vůbec prvním mezikorejském summitu tu už zmíněnou Nobelovu cenu míru dokonce dostal. 

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Summit Mun-Kim? Vzletná slova, hluboké pochyby i středověká pálenka

Číst článek

Vznešenými a nadějeplnými slovy o míru, společných zájmech a sjednocení, kterými oplývá nynější Pchanmundžomská deklarace, se honosily také deklarace prvního i druhého summitu. A přitom na Severu dál paralelně pokračoval horečný vývoj jaderných zbraní. 

Schůzka v Pchanmundžomu přinesla bohatou symboliku a plejádu úsměvů, ale se skutečnými výsledky pokulhává, míní pro NK News Lankov. Není divu. V moci jihokorejského prezidenta Mun Če-ina jsou totiž právě ony úsměvy, vstřícnost a velká gesta, a všechny tyto věci mají velký význam. 

Jenže s reálnými pákami na severokorejský režim už je to v Munově případě horší. Zásadní rozhodnutí o největších kamenech úrazu – jaderných zbraních, sankcích proti KLDR a mírové dohodě – mohou padnout pouze z úst Washingtonu, Pekingu a Rady bezpečnosti OSN. V tomto smyslu je summit Mun-Kim skutečně jen předehrou k očekávanému jednání Kim Čong-una s Donaldem Trumpem. 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme