Severní Korea může za vyděračský vir WannaCry, tvrdí Bílý dům. Napadl statisíce počítačů na světě

Bílý dům poprvé oficiálně připsal Severní Koreji odpovědnost za šíření vyděračského počítačového programu WannaCry. Virus na jaře infikoval statisíce počítačů ve 150 zemích světa. Bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert v pondělí uvedl, že Spojené státy mají o severokorejské vině důkazy a že Pchjongjang ponese za vytvoření tohoto viru následky.

Tento článek je více než rok starý.

Washington/Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hackerský útok zasáhl nejméně čtvrt miliardy počítačů po celém světě.

Hackerský útok zasáhl nejméně čtvrt miliardy počítačů po celém světě. | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic, Lynn Friedman

„Severní Korea jednala zvláště zle, převážně bez kontroly, po více než desetiletí, a její zlovolné činy jsou čím dál zřetelnější," napsal bezpečnostní poradce amerického prezidenta Tom Bossert v článku pro deník Wall Street Journal.

Antivirové společnosti varují před novou kybernetickou hrozbou. Vir napadl energetiku Kyjeva

Číst článek

Dodal, že Trumpova vláda bude i nadále uplatňovat „strategii maximálního tlaku, aby omezila schopnost Pchjongjangu podnikat útoky, kybernetické či jiné".

Virus, který se začal šířit v květnu, zabraňoval uživatelům v přístupu k infikovanému počítači a vyžadoval zaplacení výkupného.

Napadl například počítače britského zdravotního systému nebo vládních úřadů v Rusku, Španělsku a dalších zemích, ale i velké firmy jako Nissan či Renault.

Bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert | Zdroj: Reuters

Někteří experti v analýzách tvrdili, že jedna z prvních verzí viru má část kódu společnou s některými programy používanými skupinou Lazarus, která je podle mnoha expertů krycí hlavičkou pro severokorejské hackery.

Později se však objevil jazykový rozbor, podle něhož vedla stopa spíše do Číny.

Bossert nyní uvedl, že USA mají vlastní důkazy a opírají se i o závěry dalších zemí a společností, jako je Británie či Microsoft.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme