Severní Korea likviduje své hlavní jaderné zařízení

Severní Korea demonstrativně likviduje své hlavní jaderné zařízení v Jongbjonu. Pchjongjang, který včera s půlročním zpožděním zveřejnil zprávu o svém nukleárním programu, tak naplňuje dohodu uzavřenou v rámci šestistranných rozhovorů. Za to žádá ekonomickou pomoc i vyškrtnutí ze seznamu zemí podporujících terorismus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderné zařízení KLDR v Jongbjonu

Likvidace zdálky viditelné chladící věže nukleárního komplexu v Jongbjonu je dalším krokem k naplnění dohody o ukončení severokorejského jaderného programu. Podle expertů jde o důležitý krok, protože bez tohoto zařízení není Pchjongjang schopen produkovat plutonium pro atomové zbraně a případný návrat k jejich výrobě by trval nejméně rok.

Bílý dům, jehož tajné služby prý mají důkazy o jaderné spolupráci mezi Severní Koreou a Sýrií, už s tímto postupem vyjádřil spokojenost, Severní Koreu ale ze seznamu zemí podporujících terorismus vyškrtne až po ověření zveřejněné zprávy.

Obavy ale v této souvislosti vyjádřilo Japonsko, které upozorňuje na to, že Tokio nebude mít už žádné politické nástroje, jak přimět režim Kim Čong-ila k objasnění únosu japonských občanů v 70. a 80.letech minulého století severokorejskými agenty. Právě tato otázka je hlavní překážkou k navázání vztahů mezi oběma zeměmi.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme