Severní Korea má nového vůdce. Dynastie Kimů pokračuje
Severní Korea se rozloučila s vůdceem Kim Čong-ilem, který zemřel 17. prosince ve věku 69 let. Dnešní druhý den obřadu začal veřejným prohlášením jeho následníka a syna Kim Čong-una za "nejvyššího vůdce" vládnoucí strany, armády a lidu.
V centru Pchjongjangu se k uctění památky komunistického diktátora shromáždily statisíce lidí. Dnešní část pohřbu trvala necelou hodinu a skončila několika minutami ticha. Pak se rozhoukaly klaksony automobilů a píšťaly vlaků po celé zemi.
Severní Koreu povede po smrti Kim Čong-ila jeho nejmladší syn. Kim Čong-un byl dnes oficiálně prohlášen za nového nejvyššího vůdce země během smutečních ceremonií na počest svého otce.
„Kim Čong-un byl schválen stranickým vedením a jeho starší bratři z nástupnictví vyloučeni,“ připomněla v Ranním radiožurnálu koreanistka Miriam Löwensteinová. „Je to určeno a není už o čem diskutovat.“
ČTĚTE TAKÉ: Kim Čong-un prohlášen 'nejvyšším vůdcem' KLDR
Jak uvedla, oba starší bratři byli zdiskreditováni. Nejstarším synem zesnulého severokorejského vůdce je Kim Čong- nam. „Jeho teta utekla do Jižní Koreje, což je vnímáno jako obrovský přečin.
Druhý přečin je jeho osobní – Japonci ho nachytali v tokijském Disnyelandu a vrátili ho do Severní Koreje, což je obrovská ostuda a nešlo ji zamazat.“ Byl považován za nástupce, ale jeho kandidaturu nešlo ustát.
Prostřední z Kim Čong-ilových synů je Kim Čong-čol. Jeho otec o něm prý říkával, že je jako děvče. „O synech nemáme žádné věrohodné informace,“ připomněla však Löwensteinová.
Dlouho utajovaný syn
Kim Čong-un je velmi záhadnou postavou, komunistický režim ho dlouho utajoval a svět vlastně až do loňského roku neznal ani jeho podobu, poznamenal ve Světě o deváté reportér Robert Mikoláš.. Vše se ale změnilo na konci září 2010, kdy získal vysoké posty ve vládnoucí Straně práce a také v armádě, jeho otec ho tehdy jmenoval čtyřhvězdičkovým generálem, přestože za sebou neměl žádnou kariéru v armádě, vystudoval pouze vojenskou akademii.
To vše mu mělo zajistit nástupnictví. V rámci 2. dne smutečního obřadu za zesnulého diktátora právě vyřešení otázky nástupnictví ocenil před statisíci obyvateli Pchjongjangu Kim Jong-nam, který vykonává ceremoniální úřad hlavy státu.
Celkově je ale o životě Kim Čong-una známo velmi málo informací, kromě toho, že v letech 1993-8 studoval pod jiným jménem ve švýcarském Bernu a že hovoří anglicky, francouzsky a německy. Také se spekuluje, že prodělal plastiku, aby se více podobal svému dědovi, zakladateli KLDR Kim Ir-senovi.
Na přípravu měl ale málo času, uvedl Mikoláš. Když totiž v roce 1994 zemřel zakladatel KLDR Kim Ir-sen, měl jeho syn Kim Čong-il za sebou už zhruba dvacet let výcviku a získávání zkušeností ve stranických orgánech i v armádě, nyní Kim Čong-un jen 15 měsíců. Za Kim Čong-ila také Severní Korea získala jaderné zbraně, vyzkoušela rakety dlouhého doletu, přečkala hladomor, dostala se však zároveň do mezinárodní izolace. Pro nového vládce je současná ekonomická krize v zemi velkým problémem a bude se zřejmě muset obrátit o pomoc na Čínu.
Vedení KLDR nyní vystupuje jednotně a i díky spojenectví s Čínou zřejmě Kim Čong-un a jeho suita věrných bude úspěšně čelit těm nejčernějším scénářům a přežije i nadále.
Armáda dává o sobě vědět
Komentátor Radiožurnálu Milan Slezák v Ozvěnách dne zmínil převládající účast armády na pohřbu. „A to samozřejmě znamená, že armáda si bude chtít podržet rozhodující vliv.“ Kim Čong-un měl velmi málo času na vybudování mocenské základny. „On nebude v následujících letech vést, on bude veden.“
O pozici nového vůdce mluvil v Ozvěnách dne komentátor Radiožurnálu Milan Slezák
Titul ‚nejvyšší vůdce‘ označil Slezák za prázdnou slupku. „Teď se chce zřejmě vytvořit dojem, že se Severokorejci, kteří jsou zvyklí mít symbol své země v jednom člověku, mohou obracet na konkrétního člověka. „Ale to, zda opravdu povede všechny složky, to se teprve uvidí. Zda si za sebou skutečně vytvoří mocenskou skupinu.“
„Armáda bude dominovat i nadále. I nadále bude platit politika – armáda především, a to může znamenat, že KLDR zřejmě nebude spěchat na rozhovory o konci jejího jaderného programu,“ poznamenal Milan Slezák.