Severní Korea nařkla Trumpa z vyhlášení války a pohrozila sestřelením amerických bombardérů

Ministr zahraničí KLDR v pondělí oznámil, že americký prezident Donald Trump vyhlásil jejich zemi válku a že Pchojngjang si vyhrazuje právo přijmout protiopatření – což zahrnuje i právo na sestřelení strategických amerických bombardérů, přestože nebudou v jejich vzdušném prostoru. Ministr už nedávno varoval, že "návštěva" raket KLDR je na americké pevnině nevyhnutelná a Trump je "narušený".

New York (Aktualizováno: 20:17 25. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí KLDR na půdě 72. Valného shromáždění OSN | Foto: Fotobanka Profimedia

„Celý svět by si měl dobře pamatovat, že Spojené státy byly ty, které první vyhlásily válku naší zemi,“ řekl ministr Ri Yong Ho reportérům v New Yorku během projevu na půdě OSN.

Trump v OSN: USA zastaví islámský terorismus, nemohu dopustit, aby rozvrátil celý svět

Číst článek

„Od té doby, kdy Spojené státy vyhlásily naší zemi válku, budeme mít energii na provedení protiopatření, včetně práva sestřelit strategické americké bombardéry – i když nebudou ve vzdušném prostoru naší země,“ dodal.

Krátce po Riově projevu americké ministerstvo obrany oznámilo, že poskytne Trumpovi seznam variant, jak proti případnému pokračování severokorejských provokací zakročit. „Pokud Severní Korea neskoncuje s provokacemi, zajistíme, aby prezident dostal přehled možností, jak KLDR odpovědět,“ uvedl mluvčí Pentagonu Robert Manning.

Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí podle agentury Reuters varoval, že vyhrocená rétorika mezi USA a KLDR zvyšuje hrozbu osudného nedorozumění, proto je krizi nutné vyřešit politickou cestou.

Americký prezident Donal Trump během svého projevu na půdě OSN označil režim v Severní Koreji za zvrácený a uvedl, že pokud bude KLDR ohrožovat USA a jejich spojence, Spojené státy nebudou mít jinou možnost než jejich zemi zcela zničit.

„Pohromou této planety je malá skupina zločinných režimů, které porušují všechny principy, na kterých je postavena OSN. Nerespektují ani své vlastní občany, ani suverénní práva ostatních zemí. Pokud se spravedlivá většina nepostaví několika hanebným, pak zlo zvítězí," řekl Trump ve svém proslovu na půdě OSN.      

Ministr Ri Yong Ho – v reakci na jeho řeč – na plénu OSN pronesl, že Trump je narušený a přítomnost severokorejských raket na území USA je nyní nevyhnutelná. 

pla, Reuters Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme