Severní Korea nevymění jaderné zbraně za ekonomickou pomoc

Severní Korea se nevzdá jaderných zbraní ani za ekonomickou pomoc. Pchjongjang nejprve požaduje ukončení nepřátelské politiky Spojených států, teprve pak je ochotný přistoupit k jednání denuklearizaci Korejského poloostrova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

balistická raketa /ilustrační foto/ | Foto: FAS

Prohlášení režimu Kim Čong-ila přichází v době, kdy vrcholí diplomatické úsilí o návrat KLDR k šestistranným rozhovorům o jejím jaderném programu.

Severní Korea má atomové zbraně jen ke své obraně a nechce s nimi nikomu hrozit, oznámila vládní agentura KCNA. Podle Pchjongjangu se ale mezinárodní společenství mýlí, když si myslí, že by KLDR vyměnila jaderný arzenál za hospodářské výhody.

Režim Kim Čong-ila v této souvislosti trvá na požadavku, aby OSN zrušila sankce uvalené na Severní Koreu a Spojené státy zahájily jednání o mírové smlouvě, která by formálně ukončila Korejskou válku.

K návratu za jednací stůl se svého spojence nyní snaží přimět Čína, která Pchjongjangu nabízí investice v hodnotě deset miliard dolarů.

Robert Mikoláš, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme