Severní Korea obnovuje nukleární program

Severní Korea se rozhodla opět získávat plutonium nutné k výrobě atomových zbraní. Pchjongjang obnovuje provoz svého hlavního jaderného reaktoru v Jongbjonu, podle Severní Koreje jde o reakci na údajnou nepřátelskou politiku ze strany mezinárodního společenství. Zpráva o tomto rozhodnutí přichází krátce poté, co OSN uvalila sankce na tři severokorejské společnosti zabývající se zbrojním programem a jeho financováním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

Severokorejské ministerstvo zahraničí potvrdilo obnovení procesu regenerace vyhořelých palivových tyčí. Podle Pchjongjangu to přispěje k posílení obrany vůči zastrašování ze strany nepřátelských sil.

Režim Kim Čong-ila tak naplňuje hrozby adresované mezinárodnímu společenství. Poté, co Rada bezpečnosti OSN odsoudila severokorejskou raketovou zkoušku, odmítl dále pokračovat v šestistranných rozhovorech o svém nukleárním programu, vyhostil mezinárodní pozorovatele i americké jaderné experty.

K vyhrocení situace došlo po zkoušce severokorejské rakety 5. dubna, která podle Pchjongjangu měla na oběžnou dráhu vynést komunikační satelit. Spojené státy a jejich asijští spojenci ale pokus označili za test střely dlouhého doletu.

Související příspěvky:
Čína podporuje severokorejský výzkum vesmíru, sankce RB OSN vůči KLDR odmítá
Severní Korea vyslala do vesmíru svůj první satelit
Obama varoval KLDR před vypuštění zkušební rakety, půjde prý o provokaci
Severní Korea vyhostila pět humanitárních organizací
Severní Korea hrozí válkou a ruší kontakty se svým jižním sousedem

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme