Severní Korea odmítá o atomu jednat v Radě bezpečnosti

Severní Korea si diktuje podmínky pro šestistranné rozhovory o svém nukleárním programu. Pchjongjang dnes pohrozil, že se schůzka uskuteční jen v případě, že jaderný program nebude projednávat Rada bezpečnosti OSN. Vše tedy podle Severní Koreje záleží jen na Spojených státech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská jaderná elektrárna

Severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

"Snaha Spojených států dostat nukleární problém do Rady bezpečnosti je nebezpečný kriminální akt, který ochromuje úsilí Korejské lidově demokratické republiky k navázání dialogu," uvedla severokorejská vládní agentura KCNA. Zároveň zopakovala už několikrát zveřejněné varování, že by tento krok předcházel vypuknutí války na Korejském poloostrově.

Spojené státy se během uplynulých šesti měsíců už dvakrát pokusily přenést severokorejský jaderný program na půdu Rady bezpečnosti, jednání ale zablokovaly Čína a Rusko. Diplomaté všech šesti zemí, které by se měly plánovaných šestistranných rozhovorů zúčastnit, tedy Japonska, Jižní a Severní Koreje, Číny, Ruska a Spojených států, nyní vyjednávají termín schůzky, která by mohla ukončit jadernou krizi na Korejském poloostrově.

Krize vznikla loni v říjnu, kdy Severní Korea potvrdila Spojeným státům, že pokračuje v tajném programu na výrobu atomových zbraní. Následně vyhostila jaderné inspektory a odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Washington a Tokio v reakci na to zastavily Pchjongjangu dodávky pohonných hmot.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme