Severní Korea odpálila další raketu. Letěla přes Japonsko a dopadla do Pacifiku

Severní Korea v pátek časně ráno místního času (kolem čtvrteční půlnoci SELČ) odpálila raketu z pchjongjangské čtvrti Sunan na severním okraji hlavního města. Oznámil to generální štáb jihokorejské armády.

Soul/Tokio (Aktualizováno: 8:15 15. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidí v Tokiu sledují zprávy o raketovém testu KLDR | Foto: Issei Kato | Zdroj: Reuters

Podle tichomořského velení americké armády šlo pravděpodobně o balistickou střelu středního doletu. Zprávu o přeletu rakety potvrdila i japonská protivzdušná obrana, podle níž střela letěla z prostoru pchjongjangského letiště přes japonský ostrov Hokkaidó a dopadla do oceánu asi 2000 kilometrů východně od jeho břehů.

Raketa celkem uletěla 3700 kilometrů a pohybovala se v maximální výšce 770 kilometrů nad zemí. Leteckou dopravu podle japonské vlády nenarušila, na severu Japonska se ale zastavilo několik vlaků. Obyvatelé severovýchodu Japonska byli vyzváni, aby se ukryli. Vzdálit se měli od čehokoli, co připomíná část rakety, uvedla televize NHK.

Úřad jihokorejského prezidenta podle agentury Reuters okamžitě svolal schůzi Národní bezpečnostní rady. Jižní Korea pak v reakci na severokorejskou raketu odpálila poblíž hranic s KLDR dvě balistické střely. Podle jihokorejského ministerstva obrany jedna z jihokorejských raket spolehlivě zasáhla cíl v Japonském moři, druhá spadla do vody v počáteční fázi letu. Informovala o tom jihokorejské tisková agentura Jonhap.

Australský premiér: Sankce fungují

O dalším odpálení severokorejské rakety podle agentury Reuters informoval bezpečnostní poradce Bílého domu John Kelly prezidenta Donalda Trumpa.

Důrazně severokorejskou zkoušku odsoudilo Japonsko. Premiér Šinzó Abe zdůraznil, že je potřeba dohlédnout na uvalení dalších sankcí. „Požádal jsem o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Mezinárodní společenství se musí spojit a poslat Severní Koreji jasnou zprávu - svými kroky totiž ohrožuje světový mír. Nejnovější sankce proti KLDR musíme zavést v plném rozsahu. Severní Korea musí vědět, že pokračování po této cestě jí zářivou budoucnost nepřinese,“ řekl Abe.

Podobně se vyjádřil i austrálský premiér. „Jde o další nebezpečný, bezohledný a zločinný krok severokorejského režimu, který ohrožuje stabilitu v regionu i ve světě. Co nejdůrazněji ho odsuzujeme,“ prohlásil australský premiér Malcolm Turnbull. Start rakety je podle něj projevem frustrace režimu a důkazem, že sankce vyhlášené OSN fungují.

Zpráva o odpálení rakety přichází den poté, co KLDR pohrozila, že Japonsko „potopí“ a USA rozmetá na prach za podporu rezoluce Rady bezpečnosti OSN o nových sankcích proti Severní Koreji.

Pchjongjang vypálil balistickou raketu ze Sunanu už 29. srpna. I tehdy střela přeletěla ostrov Hokkaidó a dopadla do vod Tichého oceánu. Nad územím Japonska proletěla severokorejská raketa od roku 1998 už pošesté.

David Jakš, Tomáš Fiala, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme