Severní Korea odstranila pečetě z jaderného komplexu v Jongbjonu

Severní Korea oznámila, že ustupuje od svých závazků k zastavení jaderného programu. KLDR už odstranila pečetě a monitorovací kamery, které do jejího odstaveného jaderného komplexu v Jongbjonu umístila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

severokorejské jaderné zařízení v Jongbjonu | Zdroj: ČTK

Pečetě byly v Jongbjonu instalovány na základě mezinárodní dohody, v níž Pchjongjang slíbil demontovat svá nukleární zařízení výměnou za potravinovou a energetickou pomoc. KLDR ale dává v poslední době najevo, že dohodu nehodlá dodržovat, protože Spojené státy nesplnily svůj závazek a nevyškrtly ji ze svého seznamu států podporujících terorismus.

Severní Korea už ze země vykázala inspektory MAAE, jak potvrdila mluvčí agentury Mellisa Flemingová. "Severní Korea informovala inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii, že zařízení připravuje na opětovné uvedení do provozu, a do týdne do něj hodlá vrátit jaderný materiál."

Bílý dům označil vykázání inspektorů se severokorejského jaderného závodu za velice neuspokojivé.

Marika Táborská, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme