Severní Korea odstupuje od nešíření jaderných zbraní

Severní Korea dnes oficiálně odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Svůj úmysl Pchjongjang oznámil před 90 dny. Mezinárodní Agentura pro atomovou energii se proto rozhodla předat celou záležitost Radě bezpečnosti OSN, která o severokorejském nukleárním programu jednala včera. Čína a Rusko však rezoluci odsuzující Pchjongjang zablokovaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižní Korea

Rezoluci navrhovaly Spojené státy. Podle čínského ministerstva zahraničí ale není celý problém záležitostí, kterou by se měla Rada bezpečnosti zabývat. Severní Korea šla v předvečer zasedání ještě dál, když varovala, že případná rezoluce bude znamenat válku a obvinila mezinárodní společenství, že mu do jejího jaderného programu nic není. Rada bezpečnosti nakonec jen vyjádřila znepokojení nad pokračujícím severokorejským jaderným programem. Diplomatické úsilí o řešení krize naKorejském poloostrově ale pokračuje i mimo půdu Rady bezpečnosti.

V oblasti je na návštěvě ruský ministr zahraničí Sergej Ivanov, který se má dnes sejít i s jihokorejským prezidentem. Ivanov zamíří i do Japonska, které zatím jako jediné pohrozilo Severní Koreji, že na ni preventivně zaútočí, pokud zjistí, že na japonské úuemí míří severokorejské balistické střely schopné nést chemické či jaderné hlavice.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme