Severní Korea opět spustila jaderný komplex v Jongbjonu

Severní Korea spustila svůj jaderný komplex v Jongbjonu. Poprvé od roku 1994, kdy byla na základě dohody se Spojenými státy elektrárna zmrazena, tu tak probíhá štěpná reakce. Pchjongjang tak splnil své výhrůžky a obnovil provoz i přes nátlak mezinárodního společenství. Komplex v Jongbjonu je uveden do normálního chodu, uvedlo severokorejské ministerstvo zahraničí, které ale upozornilo, že elektrárna bude vyrábět výlučně energii. Pchongjang tak definitivně odmítl rezoluci mezinárodní agentury pro atomovou energii, přikazující zastavit nukleární program a spustit zpět vyhoštěné jaderné inspektory, i požadavky Mezinárodního společenství k dialogu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrárna v Jongbjonu | Foto: ISIS

Podle expertů právě v Jongbjonu existoval v 90. letech program na výrobu atomových zbraní a, jak uvádí CIA, komunistický režim vlastní jednu nebo dvě jaderné hlavice. V posledních dnech navíc zjistily špionážní snímky přepravu asi 8 tisíc palivových tyčí, z jichž může být vyrobeno dalších 5 nukleárních zbraní. Na tento krok zareagovalo i Japonsko, které uvažuje o rozmístění dvou torpédoborců schopných rozlišit severokorejské rakety.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme