Severní Korea opět zprovozní horkou telefonní linku se Soulem. Kvůli jednáním o Kesongu

Severní Korea obnoví přímou telefonní linku do Soulu. Chce tím usnadnit jednání mezi Jihem a Severem o znovuotevření průmyslové zóny Kesong. O společném průmyslovém komplexu by Korejci měli jednat už tuto neděli. Přímé telefonní spojení mezi korejskými metropolemi přerušil Pchjongjang letos v březnu v době napětí na Korejském poloostrově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejští vojáci hlídkují na mostě, který vede ke společné korejské průmyslové zóně Kesong v KLDR | Foto: Reuters

K obnově spojení by podle Pchjongjangu mohlo dojít v těchto dnech.

„Severní Korea chce znovu začít jednat o zprovoznění společné korejské průmyslové zóny Kesong. Místo a termín rozhovorů si může určit Soul,“ uvedl severokorejský výbor pro mírové sjednocení Koreje prostřednictvím státní televize.

Společná průmyslová zóna Kesong je pro Pchjongjang mimořádně důležitou. Ročně se v ní vyrobí zboží za 740 milionů dolarů, což je asi 15 miliard korun. Severní Korea z ní navíc získává potřebné valuty.

Snahu KLDR znovu zprovoznit Kesong někteří odborníci přičítají návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Spojených státech. Situace na Korejském poloostrově má být totiž dnes a zítra jedním z klíčových témat jeho jednání s americkým prezidentem Barackem Obamou.

Průmyslová zóna Kesong | Foto: ČTK

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme