Pracovní tábory nebo poprava? Severní Korea po únorovém summitu s Trumpem potrestala diplomaty

Severní Korea při čistce v diplomatických kruzích po neúspěšném únorovém summitu v Hanoji popravila svého hlavního vyjednavače v jaderných rozhovorech se Spojenými státy Kim Hjok-čchola. Agentura Reuters uvedla, že to v pátek napsal jihokorejský list Čoson ilbo. Podle článku byli popraveni i další čtyři vysoce postavení činitelé severokorejské vlády.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání mezi Spojenými státy a Severní Koreou skončilo bez dohody | Foto: Kham | Zdroj: Reuters

Reuters se nepodařilo zprávu o popravě vládních činitelů ihned ověřit a agentura AP uvádí, že je třeba ji brát s rezervou.

Čoson ilbo s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s událostmi napsal, že popravy byly vykonány v březnu na letišti za Pchjongjangem.

Pětice diplomatů měla být odsouzena na smrt za špionáž pro Spojené státy americké. „Byl obviněn ze špionáže pro Spojené státy, za špatné informování o vyjednávání a nepochopení amerických úmyslů,“ uvedl k případu Kim Hjok-čchola zdroj jihokorejského listu Čoson ilbo.

‚Ničí mír a bezpečnost.‘ Severokorejská diplomacie ostře zkritizovala Trumpova poradce

Číst článek

Do pozice hlavního vyjednavače se Spojenými státy se přitom Kim Hjok-čchol podle médií dostal těsně před únorovým summitem amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Reuters uvádí, že byl považován za vycházející hvězdu severokorejské diplomacie, avšak o jeho odbornosti či působení v rámci vyjednávání o denuklearizaci mnoho známo není. Summit ve vietnamské metropoli ztroskotal kvůli požadavku Pchjongjangu na zrušení všech amerických sankcí. Jednání skončila předčasně a bez společného prohlášení.

Reuters se nepodařilo zprávu o popravě vládních činitelů ihned ověřit a agentura AP uvádí, že je třeba ji brát s rezervou. „Je důležité zmínit, že jihokorejská média i vláda v Soulu v minulosti vícekrát přinesly zákulisní zprávy o procesech v Severní Koreji, které se později ukázaly jako nepravdivé,“ píše AP.

Vyjednávání na mrtvém bodě

Podle nejmenovaného diplomatického zdroje Reuters jistá zjištění nasvědčují tomu, že Kim Hjok-čchol a další vládní pracovníci byli za nezdar únorového summitu potrestáni. Zdroj však zmínil odeslání diplomatů do pracovních táborů, o popravě prý nejsou žádné důkazy. Podle Čoson ilbo putoval po hanojském summitu do pracovního tábora jeden z dříve nejvýznamnějších poradců vůdce Kima generál Kim Jong-čchol.

Severní Korea porušila raketovými testy rezoluce OSN, prohlásil Trumpův bezpečnostní poradce

Číst článek

Vyjednávání o denuklearizaci Korejského poloostrova jsou po únorovém jednání Trumpa s Kimem na mrtvém bodě, protože KLDR požaduje ukončení sankcí, ale Washington má za to, že Pchjongjang na to neprokázal dostatečnou míru odzbrojení. Podle AP rostou obavy z návratu KLDR k nepřátelskému vystupování a zbrojním testům.

V posledních týdnech Severní Korea opět testovala rakety krátkého doletu. Podle japonské vlády či Trumpova bezpečnostního poradce Johna Boltona tím porušila rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Trump se nechal slyšet, že jej testy neznepokojují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme