Severní Korea pošle na pohřeb jihokorejského exprezidenta své představitele

Severní Korea vyšle delegaci na pohřeb jihokorejského exprezidenta. Rodině Kim Te-džunga zaslal kondolenci i vůdce Kim Čong-il, který se s bývalým prezidentem sešel v roce 2000 a podepsal s ním komuniké o usmíření i případném znovusjednocení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb jihokorejského exprezidenta Kim Te-džunga | Foto: AFP

Kim Te-džung, který stál v čele Jižní Koreje v letech 1998 až 2003, získal za uspořádání Korejského summitu Nobelovu cenu míru. Zároveň byl kvůli svému postoji proti autoritářskému režimu označován za asijského Mandelu.

Pohřeb se bude konat v Soulu před Národním shromážděním v místech, kde jsou inaugurováni demokraticky zvolení prezidenti Korejské republiky.

Smutečního obřadu se mají zúčastnit i představitelé severokorejského režimu. Pětičlennou delegaci vedenou šéfem vládnoucí Strany práce přepraví z Pchjongjangu do Soulu zvláštní letadlo.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky stále ve válce, v posledních dnech ale došlo k uvolnění napětí mezi oběma stranami. Pchjongjang souhlasil s obnovením cest jihokorejských turistů a obchodníků do Severní Koreje a propustil zadržovaného zaměstnance společnosti Hyundai.

Přečtěte si také:
Od konce války poprvé překročil jihokorejský představitel demilitarizovanou zónu
Nobelovu cenu za mír získal jihokorejský prezident

Robert Mikoláš, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme