Severní Korea pošle na pohřeb jihokorejského exprezidenta své představitele

Severní Korea vyšle delegaci na pohřeb jihokorejského exprezidenta. Rodině Kim Te-džunga zaslal kondolenci i vůdce Kim Čong-il, který se s bývalým prezidentem sešel v roce 2000 a podepsal s ním komuniké o usmíření i případném znovusjednocení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb jihokorejského exprezidenta Kim Te-džunga | Foto: AFP

Kim Te-džung, který stál v čele Jižní Koreje v letech 1998 až 2003, získal za uspořádání Korejského summitu Nobelovu cenu míru. Zároveň byl kvůli svému postoji proti autoritářskému režimu označován za asijského Mandelu.

Pohřeb se bude konat v Soulu před Národním shromážděním v místech, kde jsou inaugurováni demokraticky zvolení prezidenti Korejské republiky.

Smutečního obřadu se mají zúčastnit i představitelé severokorejského režimu. Pětičlennou delegaci vedenou šéfem vládnoucí Strany práce přepraví z Pchjongjangu do Soulu zvláštní letadlo.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky stále ve válce, v posledních dnech ale došlo k uvolnění napětí mezi oběma stranami. Pchjongjang souhlasil s obnovením cest jihokorejských turistů a obchodníků do Severní Koreje a propustil zadržovaného zaměstnance společnosti Hyundai.

Přečtěte si také:
Od konce války poprvé překročil jihokorejský představitel demilitarizovanou zónu
Nobelovu cenu za mír získal jihokorejský prezident

Robert Mikoláš, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme