KLDR přirovnala potravinovou pomoc ze zahraničí k otrávenému bonbonu. V zemi přibývá smrtí hladem

Severokorejský oficiální list Rodong Sinmun ve svém středečním vydání přirovnal přijímání potravinové pomoci ze zahraničí k braní si otráveného bonbonu. Vyzval k ekonomické soběstačnosti. Izolovaná komunistická země se přitom v posledních letech potýká s nedostatkem potravin, připomíná agentura Reuters.

Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hranice mezi Severní a Jižní Koreou

Hranice mezi Severní a Jižní Koreou | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Severní Koreu postihly záplavy a tajfuny, dopadly na ni mezinárodní sankce kvůli jejímu jadernému programu a vývoji raket i strmý propad obchodu s Čínou následkem uzavření hranic.

Za Kim Čong-una jsou restrikce větší. Sice víte, co nesmíte, ale nevíte, co je dovoleno, říká koreanistka

Číst článek

Většina agentur OSN a mezinárodních humanitárních organizací KLDR opustila, jedním z mála zdrojů potravin ze zahraničí tak zůstává Čína.

Deník Rodong Sinmun v komentáři varoval před přijímáním ekonomické pomoci od „imperialistů“, kteří ji prý využívají jako „past s cílem přijímající země vydrancovat a podřídit si je“ a zasahovat do jejich vnitřní politiky.

„Snahy podpořit ekonomiku přijímáním a jedením tohoto otráveného bonbony jsou chybné,“ píše se v listu.

Smrt hladem

Rodong Sinmun komentář zveřejnil v době, kdy jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na nejmenovaný zdroj informovala, že za poslední dva roky zemřelo ve třech severokorejských věznicích více než 700 odsouzených v důsledku hladu a nemocí.

Severní Korea přiznala, že odpálila dvě balistické střely. Japonsko chce mimořádné zasedání rady OSN

Číst článek

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení se k této zprávě odmítlo vyjádřit, uvedlo však, že v poslední době v některých severokorejských provinciích přibývá případů úmrtí kvůli hladu.

Jihokorejská agentura pro rozvoj venkova v prosinci odhadla, že Severní Korea loni sklidila 4,5 milionu tun plodin, o 3,8 procenta méně než v roce 2021. Pokles podle ní souvisel s vydatnými dešti v létě a dalšími nepříznivými projevy počasí.

Jihokorejský ministr pro sjednocení Kwon Jong-se uvedl, že Pchjongjang požádal Světový program pro výživu o podporu, ale jednání nikam nevedla kvůli neshodám ohledně monitoringu. Tato agentura OSN nereagovala na žádost o komentář, píše Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme