Severní Korea potvrdila uvěznění Američana

Severní Korea opět vězní amerického občana. Potvrdila to tamní agentura KCNA. Američan byl Severokorejci uvězněn za ‚zločin proti státu‘. Podle jihokorejských médiích šlo konkrétně o misionářskou činnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Kim Ir-sena na návrší Mansude

Socha Kim Ir-sena na návrší Mansude | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Podle agentury KCNA byl americký občan Jun Young Su zatčen v KLDR už loni v listopadu. Pchjongjang prý o jeho zadržení informoval Washington.

Jak dále uvedla severokorejská agentura, Američan se během vyšetřování severokorejské policii přiznal, že spáchal trestný čin proti Korejské lidově demokratické republice poté, co vstoupil na její území. O co přesně šlo, ale není známo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sleduje Kateřina Procházková ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Jihokorejská média tvrdí, že mělo jít o misionářskou činnost. Vzhledem k tomu, že do země vstoupil jako obchodník, je ale možné s tímto tvrzením polemizovat.

Americké ministerstvo zahraničí bez uvedení jména a dalších podrobností o jeho případu informovalo v úterý a vyzvalo Severní Koreu k jeho propuštění z humanitárních důvodů.

Vyjednávání se zřejmě opět ujme Jimmy Carter

Zadrženého Američana už ve vězení navštívili diplomaté ze švédské ambasády, kteří zastupují zájmy USA v Severní Koreji. Spojené státy nemají s KLDR diplomatické vztahy.

O jeho možném propuštění by měla během plánované návštěvy Soulu jednat americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Do samotného Pchjongjangu pak údajně vyrazí vyjednávat bývalý americký prezident Jimmy Carter.

Podobných případů se v minulosti stalo už několik. Například loni v srpnu přivezl bývalý americký prezident Jimmy Carter domů Aijalona Gomese, který byl v KLDR odsouzen k osmi letům nucených prací za údajně nelegální vstup do země na hranici s Čínou.

Gomes byl v KLDR zadržován sedm měsíců, po jednání s Carterem ho komunistický režim propustil, údajně na základě speciální amnestie udělené severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem.

O rok dříve měl při intervenci v KLDR úspěch bývalý americký prezident Bill Clinton, když vymohl propuštění dvou amerických novinářek. Lauru Lingovou a Eunu Leeovou Severokorejci poslali na nucené práce na 12 let za to, že na hranici Severní Koreje a Číny údajně připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících.

Kateřina Procházková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme