Severní Korea povolila cizincům používat mobily

V Severní Koreji uvolňují přísná pravidla, a to například i při telefonování. Nově si tak cizinci do země mohou přivézt své mobily a telefonovat z nich. A brzy by prý mohli mít i připojení na internet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinci mohou nově v KLDR používat mobilní telefony | Zdroj: ČTK

I trest smrti mohl ještě před deseti lety dostat člověk, který v Severní Koreji používal mobilní telefon. Dnes má tyto přístroje více než polovina obyvatel Pchjongjangu a vozit si je nově smí do KLDR i cizinci.

V minulosti museli všichni zahraniční návštěvníci po příletu do Pchjongjangu své mobily odevzdat a zpět je dostali až při odletu ze země. Od ledna si přístroje mohou nechat, což ale není taková výhra. V Severní Koreji je totiž signál zahraničních operátorů rušen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je to s používám mobilů v KLDR, objasnila zpravodajka Českého rozhlasu v Asii Kateřina Procházková

Cizinci si ale mohou do svých mobilů nově koupit severokorejské SIM karty a s nimi se do zahraničí už dovolají. Údajně je také možné se z těchto mobilů spojit s některými zahraničními ambasádami a úřady v Pchjongjangu. Místní hovory jsou ale stále nepřístupné, stejně jako připojení na internet.

V komunistické Koreji je používání mobilního telefonu výsadou elity. Vlastní ho většinou jen vládní představitelé, jejich rodiny nebo vysocí armádní činitelé nebo úředníci. Zařízení navíc mají pouze lidé v hlavním městě. Údajně ho má tedy asi 60 procent obyvatel Pchjongjangu.

Těžko ale říct, jak pravdivá tato čísla jsou. Jisté ale je, že mobil je v KLDR jen pro ty bohaté. Měsíčně totiž přístroj vyjde na 250 až 300 amerických dolarů, tedy něco okolo 5 tisíc korun. Což není jistě v zemi, kde je měsíční plat asi 15 dolarů, málo.

Mobilní operátor je v Severní Koreji jen jeden a to firma Koryo-line, kterou vlastní stát a egyptská telekomunikační společnost Orascom. Ta dokonce slibuje, že kromě možnosti volání z mobilů do zahraničí by se v KLDR brzy mohlo dát i připojit na internet. To zní spíše jako hudba budoucnosti, i když po nedávné návštěvě šéfa Googlu v KLDR, kdo ví…?

mta, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme