Severní Korea předala Číně soupis jaderných zařízení

Severní Korea předala Číně Zprávu o svém jaderném programu. Za to žádá ekonomickou pomoc a vyškrtnutí z amerického seznamu zemí podporujících terorismus. Původně měla na základě dohody uzavřené v rámci šestistranných jaderných rozhovorů odtajnit seznam nukleárních zařízení už před půl rokem výměnou za získání surovin i zmírnění mezinárodních sankcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderné zařízení KLDR v Jongbjonu

Severní Korea uzavřela hlavní reaktor v Jongbjonu už před více než rokem, dosud ale odmítala poskytnout údaje o samotném jaderném programu, objasněná není ani otázka údajného vývozu nukleárních technologií do jiných zemí včetně Íránu.

Předložená zpráva ale neobsahuje informace o vyrobených atomových zbraních ani zda Pchjongjang skutečně pomáhal Sýrii při budování atomového reaktoru. Režim Kim Čong-ila nyní očekává, že bude vyškrtnut ze seznamu zemí podporujících terorismus, podle Bílého domu ale musí dojít k ověření severokorejské zprávy.

Pchjongjang proto souhlasil, že v pátek se mají likvidace chladící věže v Jongbjonu zúčastnit i zahraniční novináři včetně americké CNN i zástupci administrativy Spojených států.

Americký prezident George Bush prohlásil, že případná změna bude záviset na severokorejském postupu a samotných výsledcích: "Příštích pětačtyřicet dní bude pro Severní Koreu klíčových. Země musí během té doby dokázat, že své prohlášení myslí vážně a bude spolupracovat. Chceme, aby poskytla informace o svém jaderném programu. Spojené státy budou celou dobu postup Severní Koreje pečlivě sledovat a podle toho následně jednat."

Robert Mikoláš, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme