Atomové zbraně jsou škodlivé nejen vašim občanům, ale i celé severní polokouli, vzkazuje Jižní Korea KLDR

Severokorejci, kteří žili v blízkosti jaderné testovací oblasti, mohou mít v budoucnu zdravotní problémy. Tito lidé jsou nevědomky vystaveni zvýšené radioaktivitě. Napsal to ve středu jihokorejský list The Korea Herald s odvoláním na jihokorejské Ministerstvo pro sjednocení.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozoruje start rakety. (Ilustrační snímek) | Foto: KCNA | Zdroj: KCNA/Reuters

Podle zprávy se od roku 2006 dostalo do Jižní Koreje celkem 114 přeběhlíků z KLDR. A 30 z nich letos v říjnu jihokorejští lékaři vyšetřili. Jde o lidi, kteří dlouhodobě žili v okrese Kilču v Severní Koreji a kde armáda testuje a skladuje své jaderné zbraně.

'Unesli ho při cestě za tetou.' Severokorejci vězní mladého přeběhlíka, kterého Jih znal z televize

Číst článek

Čtyři uprchlíci měli podle lékařů už takové změny v chromozomech, že lze mluvit o dlouhodobém a hlavně škodlivém vystavení radiaci. Podle lékařů to v budoucnu může u těchto lidí vést k leukémii nebo jiným formám rakoviny.

Severní Korea letos v listopadu provedla v pořadí šestý jaderný výbuch, při něm se zřítila část skalního masivu, kde zkouška proběhla a podle nepotvrzených zpráv tam zahynulo kolem stovky Severokorejců. 

Čínští akademici poté varovali, že radioaktivita uvolněná z masivu může zasáhnout nejen okolní země, tedy Čínu, Rusko i Japonsko, ale postupně celou severní polokouli včetně Evropy.

Některá čínská média nedávno otiskla i velmi podrobné instrukce, co dělat či nedělat při jaderném výbuchu. Čína tak jadernou hrozbu nebere na lehkou váhu.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme