Severní Korea otestovala raketu, která by byla schopna zasáhnout USA, uvedl japonský ministr

Severní Korea v pátek vystřelila zřejmě mezikontinentální balistickou raketu, uvedly tiskové agentury s odvoláním na jihokorejské ministerstvo obrany. O startu balistické rakety v Severní Koreji informovala rovněž japonská pobřežní stráž. Raketa, kterou Severní Korea otestovala, měla dostatečný dolet, aby zasáhla Spojené státy, uvedl následně japonský ministr obrany Jasukazu Hamada.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Pchjongjang (Aktualizováno: 8:01 18. 11. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kim Čong-unův závěrečný projev na konferenci vůdčích představitelů Korejské strany práce (snímek ze 23. prosince, zveřejněný agenturou KCNA 24. prosince 2017).

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Zdroj: Reuters

Jde o druhý raketový test v Severní Koreji během dvou dnů. Ve čtvrtek ale země podle jihokorejské armády vypálila balistickou střelu krátkého doletu východním směrem do Japonského moře.

I raketa, kterou v Severní Koreji testovali v pátek a která podle Soulu mohla být mezikontinentální, letěla východním směrem. Střela podle agentury Kjódó letěla po vertikální dráze. Uletěla vzdálenost přibližně tisíc kilometrů, přičemž dosáhla výšky až šest tisíc kilometrů. Jihokorejské velení armády podrobnosti zatím neuvedlo.

„Balistická střela vypálená Severní Koreou zřejmě dopadla do naší výlučné ekonomické zóny západně od ostrova Hokkaidó,“ řekl novinářům v Bangkoku japonský premiér Fumio Kišida. Severní Korea podle něj „opakuje provokativní činy s bezprecedentní četností a to je naprosto nepřijatelné“.

Nicméně premiér podle agentury AFP dodal, že nebyly hlášeny žádné škody, které by raketa mohla způsobit lodím či letadlům v oblasti. Výlučná ekonomická zóna se rozkládá 200 námořních mil (asi 370 kilometrů) od pobřeží japonských ostrovů, z nichž je Hokkaidó nejsevernější.

Rekordní počet testů

Agentura AP připomněla, že počátkem listopadu Severní Korea zkoušela mezikontinentální raketu, ale test byl podle expertů neúspěšný.

Raketa měla dostatečný dolet, aby zasáhla pevninskou část Spojených států, uvedl japonský ministr obrany Jasukazu Hamada podle agentury Reuters. Podle ministra by byla s to uletět až patnáct tisíc kilometrů.

Severní Korea vypálila další balistickou střelu směrem do Japonského moře

Číst článek

Čtvrteční test následoval jen několik hodin po prohlášení Severní Koreji, že bude „urputněji vojensky reagovat“ na americké snahy zvýšit vojenskou přítomnost v regionu a spolupracovat s Japonskem a Jižní Koreou.

Severokorejská ministryně zahraničí Čche Son-hui uvedla, že Washington „hraje hru, které bude litovat“, když se zúčastnil nedávného trojstranného summitu s Jižní Koreou a Japonskem. Severní Korea letos provedla rekordní počet odpalů raket a vypálila stovky dělostřeleckých granátů.

Pchjongjang v poslední době reagoval především na vojenská cvičení trojice spojeneckých zemí, které Čche označila za „agresivní válečná cvičení“. „Čím odhodlanější jsou Spojené státy dostát své nabídce rozšířeného odstrašení vůči svým spojencům, tím urputnější budou vojenské reakce Severní Koreje,“ řekla ministryně podle agentury Kjódó.

Reakce zahraničí

Spojené státy tvrdě odsoudily nejnovější severokorejský test mezikontinentální balistické rakety, která by podle japonského ministra obrany dokázala zasáhnout pevninskou část USA.

Test je porušením několika rezolucí OSN, zbytečně zvyšuje napětí a ohrožuje bezpečnostní situaci v regionu, uvedl v prohlášení Bílý dům. Japonský premiér Fumio Kišida vyzval k jednotné reakci a k odzbrojení KLDR, uvedla agentura Kjódó.

‚V jaderné válce nelze zvítězit.‘ Biden a Si Ťin-pching zdůraznili odpor vůči použití atomových zbraní

Číst článek

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová svolala kvůli testu na dnešek setkání lídrů Japonska, Jižní Koreje, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu. Činitelé se setkají na okraj jednání Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) v thajském Bangkoku.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol test odsoudil a vyzval k posílení obranné připravenosti a bezpečnostní spolupráce se Spojenými státy a Japonskem, píše Reuters.

Australský premiér Anthony Albanese uvedl, že jeho země je připravena být „součástí světové odpovědi na severokorejské provokace“, píše Reuters. Severokorejský test je bezprecedentní a ohrožuje bezpečnost Austrálie, dodal Albanese.

Raketový test je jasným porušením rezolucí OSN a je potřeba ho jednotně odsoudit, uvedl také kanadský premiér Justin Trudeau podle agentury Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme