Severní Korea během týdne podnikla další raketový test. Podle Japonska uletěla střela 500 kilometrů

Severní Korea vypustila na svém východním pobřeží dosud neidentifikovanou střelu, uvedly v noci na úterý tiskové agentury s odvoláním na jihokorejské vojáky a japonské úřady. Severokorejci mohli zkoušet balistickou raketu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na japonskou pobřežní stráž.

Pchjongjang/Soul/Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Korea 5. ledna vypálila přes své východní pobřeží balistickou střelu. Severokorejská státní agentura později uvedla, že KLDR zkušebně odpálila nově vyvinutou hypersonickou raketu

Severní Korea 5. ledna vypálila přes své východní pobřeží balistickou střelu. Severokorejská státní agentura později uvedla, že KLDR zkušebně odpálila nově vyvinutou hypersonickou raketu | Foto: North Korea's Korean Central News Agency (KCNA) | Zdroj: Reuters

Šlo by o druhý raketový test během necelého týdne, podniknutý poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un naléhal na armádu, aby pokročila s vývojem zbraní vzhledem k nestabilní mezinárodní situaci a zablokovaným jednáním s Jižní Koreou a Spojenými státy.

Severní Korea podle Japonska vypálila balistickou raketu. Jde o první letošní test

Číst článek

Severní Korea 5. ledna vypálila přes své východní pobřeží balistickou střelu. Severokorejská státní agentura později uvedla, že KLDR zkušebně odpálila nově vyvinutou hypersonickou raketu.

První letošní severokorejský raketový test přišel jen pár dní poté, co se tamní vůdce Kim Čong-un zavázal k rozvoji zbrojního arzenálu, což odůvodnil nestabilní mezinárodní situací. Zkoušky balistických raket, stejně jako testy jaderných zbraní, zakazují Severní Koreji rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Odpálení střely oznámila jako první japonská pobřežní stráž, podle níž se mohlo jednat o balistickou raketu. Později tuto skutečnost potvrdilo jihokorejské ministerstvo obrany a indicko-tichomořské velitelství americké armády.

Podle něj odpal „zdůrazňuje destabilizující dopady nedovoleného (severokorejského) zbrojního programu“, nepředstavuje ale bezprostřední hrozbu pro území USA a jejich spojenců. Velitelství rovněž ujistilo o pokračujícím odhodlání USA chránit své spojence – Jižní Koreu a Japonsko.

Zvýšení napětí v oblasti

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši podle agentury Reuters řekl, že předpokládaná balistická raketa doletěla do vzdálenosti asi 500 kilometrů.

KLDR odpálila podle Tokia nejméně jednu balistickou raketu. Startovat měla poblíž ponorkové základny

Číst článek

„Mohla to být i raketa dlouhého doletu odpálená na kratší vzdálenost,“ řekl zpravodajskému serveru BBC News spolupracovník americké Carnegieho nadace pro mezinárodní mír Ankit Panda.

V roce 2017 KLDR otestovala raketu Hwasong-15, která vystoupala do odhadované výšky 4500 kilometrů. Podle analytiků se tím ukázalo, že by potenciálně mohla zasáhnout území Spojených států.

Japonský premiér Fumio Kišida označil nový severokorejský test za „velmi politováníhodný“. Jihokorejský prezident Mun Če-in uvedl, že odpal rakety zvýšil napětí v oblasti a poškodil mezikorejské vztahy.

„Hypersonická hlavice (...) přesně zasáhla předem stanovený 700 kilometrů vzdálený cíl,“ uvedla podle Kjódó severokorejská státní agentura. Jde už o druhý test hypersonické střely, která je podle odborníků citovaných AFP důkazem pokroku severokorejského zbrojního průmyslu.

Nové střely KLDR

Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.

Kim opět rozjíždí raketové testy. Chce přilákat pozornost světa i konkurovat jižnímu sousedovi

Číst článek

Severní Korea nicméně od roku 2017 dodržuje dobrovolné moratorium na zkoušky jaderných zbraní a také svých největších mezikontinentálních balistických raket.

Loni v říjnu ale KLDR odzkoušela nový typ balistické střely odpalovaný z ponorky. Test vzbudil obavy u regionálních mocností i Spojených států, protože by dával autoritářskému režimu k dispozici technologii pro nepozorované vypálení raket.

Před několika měsíci také Pchjongjang vypálil nově vyvinutou protiletadlovou střelu a krátce předtím vyzkoušel dosud neznámou údajně hypersonickou raketu. V nedávné době rovněž zkušebně odpálil balistické rakety a naváděné střely s plochou dráhou letu, které by mohly být schopny nést jadernou hlavici.

Hypersonické střely se pohybují nejméně pětkrát větší rychlostí než zvuk a za svůj let na rozdíl od balistických střel neopustí zemskou atmosféru. Podle vojenských expertů proti nim v současné chvíli neexistuje účinná obrana, někteří se však domnívají, že nejsou dostatečně přesné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme