Severní Korea se o svém jaderném programu bavit nebude

Severní Korea má jaderný program a chce zvýšit kapacitu svých atomových zbraní. Prohlásil to severokorejský ministr zahraničí. Zároveň odmítl požadavek Spojených států na uspořádání vícestranných rozhovorů o tomto problému. Velká Británie proto žádá blokádu Severní Koreje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

Nejprve média a krátce nato i samotné severokorejské ministerstvo zahraničí přiznali existenci nukleárního programu, o němž bylo mezinárodní společenství už delší dobu de facto přesvědčeno.

Jeho zveřejnění přišlo jen krátce poté, co šéf americké diplomacie Colin Powell na schůzce zemí asijskopacifického regionu v Kambodži vyzval své kolegy k většímu tlaku na Pchjongjang. Hlavní spojenec Severní Koreje Čína ale vyzývá, aby si všichni zachovali chladné hlavy a zasedli za jednací stůl. Spojené státy chtějí, aby se rozhovorů se Severní Koreou zúčastnili i Japonsko a Jižní Korea, což Pchjongjang nyní ostře odmítl.

Britský ministr obrany Hoon vyzval při své návštěvě Austrálie k izolaci a blokádě Severní Koreje. Ta na to ale reagovala slovy, že to bdue znamenat pokračování Korejské války, která před 50 lety skončila jen dohodou o příměří. Mírová smlouva nebyla nikdy podepsána.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme