Severní Korea se vzdá vojenského jaderného programu

Severní Korea nebude vyvíjet jaderné zbraně. Pchjongjang se k tomu zavázal v dokumentu přijatém na šestistranných rozhovorech o severokorejském nukleárním programu v Pekingu. Podle uzavřené dohody získala Severní Korea právo na mírové využívání jaderné energie a také souhlas s budoucí výstavbou lehkovodního reaktoru, za to umožní mezinárodní kontrolu svých jaderných zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šestistranné rozhovory v Pekingu | Zdroj: ČTK

Šestibodová dohoda obsahuje i znovupřistoupení Severní Koreje ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Právě její vypovězení odstartovalo krizi na Korejském poloostrově na přelomu let 2002 a 2003. Pchjongjang také umožní návrat inspektorů z Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Za to získal uznání možnosti na výrobu elektřiny z vlastních jaderných reaktorů a také ekonomickou a energetickou zahraniční pomoc. Washington a Pchjongjang se navíc zavázaly k vzájemnému respektování své suverenity a práva na mírové soužití, usilovat budou i o normalizaci vztahů, a to i směrem k Japonsku.

Spojené státy v přijatém dokumentu, který navrhla Čína, potvrdily, že na Korejském poloostrově nemají žádné jaderné zbraně a nemají v úmyslu zaútočit na Severní Koreu nebo ji obsadit s pomocí jaderných či konvenčních zbraní.

Další kolo šestistranných rozhovorů, tedy za účasti Spojených států, Severní a Jižní Koreje, Číny, Ruska a Japonska se uskuteční v Pekingu počátkem listopadu.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme