Severní Korea slaví nedožité jednasedmdesátiny Kim Čong-ila

V Severní Koreji oslavují nedožité jednasedmdesáté narozeniny bývalého vůdce Kim Čong-ila, ačkoli se v různých zdrojích uvádí několik dat jeho narození. Od Kim Čong-ilovy smrti uplynul už více než rok. V hlavním městě Pchjongjangu se přesto oslavuje. K pomníku zesnulého lídra se přišly poklonit tisíce lidí. Na dnešek vyhlásila vláda také státní svátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha představuje Kim Čong-ila a jeho otce Kim Ir-sena na koních | Zdroj: ČTK

Ve vlajkami a dekoracemi vyzdobeném Pchjongjangu se celý den konaly ceremoniály, při nichž tisíce lidí pokládaly ke Kim Čong-ilovým pomníkům a portrétům květiny a dary, v centru města se konal velkolepý koncert.

Obří socha Kim Čong-ila dostala s blížícím se výročím jeho narození nový oděv – sportovní bundu, kterou rád nosíval.

Konalo se také hromadné sportovní představení včetně krasobruslařské show, na níž byli pozváni i zahraniční sportovci. Na ledě se objevilo několik ruských bruslařů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Severní Koreji slaví nedožité jednasedmdesátiny Kim Čong-ila

Všichni severokorejští vůdci jsou zbožšťováni. Při narození Kim Čong-ila se tak podle legendy například na nebi objevila nová zářivá hvězda. Data narození bývalého i současného vůdce Severní Koreje Kim Čong-una byla během let podle potřeby upravována.

Kim Čong-il se podle zahraničních informací narodil 16. února 1941, oficiální prameny ale udávají rok 1942 a ani narození jeho syna neuvádějí všechny zdroje stejně.

Upravená data Severokorejci využívají k různým mýtickým spojením a numerologickým předpovědím o jedinečnosti jejich vůdců.

Kateřina Procházková, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme