Severní Korea slibuje brzký konec jaderných aktivit

Severní Korea slibuje, že zastaví všechny své jaderné programy do konce letošního roku. Americký vyjednavač Christopher Hill po schůzce v Ženevě oznámil, že technické podrobnosti doladí zářijové šestistranné rozhovory v Číně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christopher Hill | Foto: AFP

Podle Hilla byla dvoudenní jednání mezi USA a KLDR v Ženevě velmi dobrá a věcná a napomohla šancím na úspěch plánovaného setkání, kdy se obě strany sejdou s Japonskem, Ruskem, Jižní Koreou.

"Jedna z věcí, na které jsme se dohodli, je, že KLDR vydá kompletní vyjádření ke svému jadernému programu a zcela jej ukončí do konce letošního roku - roku 2007," řekl Hill novinářům.

Šéf severokorejské delegace Kim Kje-kwan vyjádřil potěšení nad výsledkem rozhovorů. "Dohodli jsme se na hodně věcech. Jasně jsme vyjádřili ochotu odhalit a demonstrovat všechna jaderná zařízení," řekl.

Severní Korea už odstavila jaderné zařízení Jongbjong, ale stále přetrvávaly pochybnosti, jestli přeruší i další části programu. Pchjongjang provedl údajně zkoušku jaderné zbraně loni v říjnu. Ekonomicky je ale severokorejský režim zcela vyčerpán a v únoru proto přistoupil na zastavení jaderného programu výměnou za humanitární pomoc a palivo.

Martin Hromádka, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme