Severní Korea svůj jaderný program neukončí

Severní Korea odmítla ukončit svůj program na výrobu jaderných zbraní a viní Spojené státy z toho, že jí ohrožují. Takový je výsledek dvoudenních rozhovorů mezi severokorejskou a japonskou delegací v malajské metropoli Kuala Lumpur. Tokiu se tak nepodařilo přimět Pchjongjang k ústupkům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuala Lumpur | Foto: geographia.com/ malaysia/kualalumpur.html

Severní Korea je ochotna jednat o ukončení svého jaderného programu jen v případě, že Spojené státy s ní uzavřou smlouvu o neútočení a uznají její suverenitu. Delegace v Pchjongjangu navíc obvinila Japonsko, že porušilo dohodu o návratu pěti Japonců unesených severokorejskými agenty v 70. a 80. letech, kteří jsou nyní na návštěvě své rodné země. Do Koreje se však nechtějí vrátit a naopak požadují, aby za nimi přijely jejich rodiny.

Hlavní severokorejský vyjednavač pak napadl japonskou delegaci se slovy, že jeho země vlatsně potřebuje japonskou hospodářskou pomoc a že je to povinnost Japonska za škody, které císařská armáda spáchala při okupaci Korejského poloostrova v letech 1910-1945. Jak ale řekl vedoucí člen japonské delagace Suzuki, bez normalizace vzájemných vztahů, a tu podmiňuje ukončení jaderného programu, nebude ani ekonomická pomoc.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme