Severní Korea tajně přesouvá k západnímu pobřeží mezikontinentální raketu, píše jihokorejský server
S odvoláním na nejmenované zpravodajské zdroje o přesunu údajné balistické rakety informoval jihokorejský zpravodajský web Asia Business Daily. Jihokorejská armáda současně v úterý provedla ostré vojenské cvičení s tím, že další manévry chystá od středy do soboty. To vše poté, co kvůli severokorejskému testu údajné vodíkové bomby mimořádně zasedala Rada bezpečnosti OSN.
Asia Business Daily uvádí, že raketa, která vypadá jako mezikontinentální balistická střela, se dala do pohybu v noci z pondělka na úterý. Podle informací deníku přesun začal v noci proto, aby se tím zabránilo možnému sledování.
Raketa podle nejmenovaných zpravodajských zdrojů deníku mířila k západnímu pobřeží, kde má KLDR svá odpalovací zařízení pro mezikontinentální balistické rakety. Jihokorejské ministerstvo obrany tuto informaci ovšem zatím nebylo schopno potvrdit.
Cvičení za cvičením
Soul mezitím provedl další vojenské cvičení, v posledních dnech už několikáté. Zapojilo se do něj jihokorejské námořnictvo, konkrétně válečné fregaty, hlídkové čluny i raketové lodi. Soul tvrdí, že cvičení má ukázat, že v případě útoku na moři zlikviduje severokorejské síly.
Radši bez koňaku a BMW než viset. Severokorejskou elitu sankce nedonutí vrazit Kimovi nůž do zad
Číst článek
Cvičení přišlo jen den po jiných manévrech, ve kterých zase jiný útok simulovalo jihokorejské letectvo spolu s pozemními jednotkami. Cvičný útok měl simulovat mimo jiné zničení severokorejských raketových odpalovacích zařízení.
Jihokorejské ministerstvo obrany také tvrdí, že Spojené státy by do blízkosti Korejského poloostrova měly vyslat svou letadlovou loď. Pentagon takovou informaci nepotvrdil. Na dalším posilování vojenské spolupráce se v telefonickém hovoru domluvili i prezidenti obou zemí Donald Trump a Mun Če-in.
Protesty Ruska a Číny
Do Jižní Koreje také míří další čtyři části amerického protiraketového systému THAAD, proti jejichž rozmístění protestují Rusko a Čína.
Nálož byla dvakrát silnější než v Nagasaki, spočítali Jihokorejci. Instalují další rakety
Číst článek
Proti další militarizaci na Korejském poloostrově tyto dvě země protestovaly i na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku. Rusko a Čína společně s ostatními zeměmi vyzvaly Severní Koreu k tomu, aby ukončila své jaderné i raketové testy. Stejně tak obě tyto mocnosti vyzývaly k tomu, aby se konflikt řešil diplomaticky, a nikoli vojensky, což ostatně zdůrazňovali zástupci všech hlavních mocností v Radě.
Čína zdůraznila, že v žádném případě nedopustí, aby na Korejském poloostrově vypukla válka a chaos. Znovu připomněla svůj nedávný návrh řešení krize, který představila spolu s Ruskem. V něm počítá s tím, že Severní Korea ukončí své jaderné a raketové testy. Zároveň vyzývá Spojené státy a Jižní Koreu, aby ukončily velká vojenská cvičení, která v oblasti společně provádějí armády obou zemí.
'Touží po válce'
Diplomacii jako jednou cestu zdůrazňovaly i Spojené státy a Japonsko, jejich návrhy šly ale jiným směrem. Požadovaly další zpřísnění sankcí. Spojené státy dokonce mluvily o nutnosti nejtvrdších sankcí proti KLDR.
Podle americké velvyslankyně při OSN Nikki Haleyové se totiž severokorejský vůdce Kim Čong-un chová nebezpečně a nezodpovědně: „To, jak nakládá s jadernými zbraněmi a balistickými raketami, naznačuje, že Kim touží po válce.“
Švýcarsko nabízí, že by mohlo zprostředkovat diplomatické jednání.