Severní Korea udělila milost dvěma americkým novinářkám

Mise bývalého amerického prezidenta Billa Clintona v Severní Koreji splnila svůj účel. Poté, co se Clinton sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem, Pchjongjang oznámil, že dvě americké novinářky odsouzené na 12 let do vězení za ilegální vstup do země, byly omilostněny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Clinton přiletěl na překvapivou návštěvu Severní Koreje právě s cílem dosáhnout propuštění dvou amerických novinářek odsouzených za ilegální překročení hranice ke 12 letům nucených prací.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il poskytl "mimořádnou milost" dvěma vězněným americkým novinářkám, které jsou tak propuštěny z vězení, uvedla severokorejská agentura KCNA. "Kim Čong-il v souladu s článkem 103 socialistické ústavy nařídil poskytnout mimořádnou milost dvěma americkým novinářkám, které byly odsouzeny na nucené práce v pracovním táboře, a propustit je," napsala agentura.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý americký prezident Bill Clinton nečekaně přiletěl do Severní Koreje. Na telefonní lince je profesor historie a mezinárodních vztahů z Bostonské univerzity Igor Lukeš.

Manžel současné ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonové s Kim Čong-ilem povečeřel, podle severokorejského rádia mu měl předat i vzkaz prezidenta Baracka Obamy. Bílý dům to však popřel. Jeho mluvčí zároveň prohlásil, že nebude soukromou Clintonovu návštěvu komentovat, aby jeho misi neohrozil.

Clinton je po Jamesi Carterovi teprve druhým americkým exprezidentem, který v Pchjongjangu jednal se severokorejským vůdcem, podle některých analytiků může jeho cesta zároveň přispět k obnovení dialogu s režimem Kim Čong-ila.

Novinářky pracující pro televizi bývalého amerického viceprezidenta Ala Gorea Current TV byly v březnu zadrženy na hranicích Severní Koreje a Číny. Americká novinářka korejského původu Euna Leeová a její kolegyně Laura Lingová, Američanka čínského původu, v době svého zadržení připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících. Severní Korea jejich natáčení označila za politicky motivovanou pomlouvačnou kampaň.

Přečtěte si také:

Bill Clinton chce v Severní Koreji dosáhnout propuštění vězněných novinářek

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme