Severní Korea ustoupila od konfrontace. Jih je ve střehu

Jižní Korea zůstává po cvičných střelbách ve Žlutém moři v pohotovosti. Režim Kim Čong-ila na včerejší dělostřelbu u sporné námořní hranice nereagoval, přestože původně hrozil tvrdou odvetou. Podle guvernéra amerického státu Nové Mexiko Billa Richardsona, který z KLDR přiletěl do Číny, projevuje Severní Korea v současné krizi určitý pragmatismus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci Jižní Koreje | Foto: AFP

„Je čas na činy, nikoli jen slova,“ prohlásil Richardson po příletu do Pekingu. Jak dodal, možná nastal čas k obnovení šestistranných rozhovorů.

Jižní Korea ale chce počkat až na oficiální nabídku Pchjongjangu, která podle Soulu zatím nepřišla. Jihokorejská armáda se proto snaží zjistit aktivity komunistických jednotek.

K návratu za jednací stůl vyzývá i Čína, která je hlavním spojencem Severní Koreje a při posledním zasedání RB OSN zabránila přijetí rezoluce odsuzující režim Kim Čong-ila za potopení jihokorejské korvety Čchonan i útok na ostrov Jonpchjong, při kterém minulý měsíc zahynuli čtyři lidé včetně dvou civilistů a dalších 18 bylo zraněno.

Robert Mikoláš, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme