Severní Korea už je na mapě. Vidět jsou pracovní tábory i jaderná zařízení

Google spustil detailní on-line satelitní mapu nejizolovanější země světa, Severní Koreje. Uživatelé si teď na mapách můžou najít nejen bulváry a náměstí Pchjongjangu, ale také třeba obávané pracovní tábory o rozloze větších měst. Ve svých mapových aplikacích Google Maps tak zaplnil poslední větší bílé místo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Korejské strany práce, Pchjongjang

Památník Korejské strany práce, Pchjongjang | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Družicová mapa země existovala už dříve, chyběly ale popisky, vyznačení silnic a podobně. Pracovníci Googlu si ale sami Severní Koreu zmapovat nemohli, stejně tak nemohli spoléhat na severokorejské úřady.

Firma se tak musela spolehnout na práci takzvaných „občanských kartografů“. Jde o komunitu uživatelů-nadšenců, kteří přes speciální aplikaci Map Maker vkládají a doplňují údaje. Google shromažďoval informace několik let, než mohla být mapa spuštěna.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové mapě zachycující Severní Koreu mluvil redaktor Štěpán Macháček

Díky „občanským kartografům“ zmapoval už asi 150 zemí, kde kvalitní podklady chyběly. Příkladem je třeba Afghánistán.

Mapa Severní Koreje však v nejbližší době neposlouží pro cestování na vlastní pěst nebo pro navigační přístroje. Nebude užitečná ani pro samotné Severokorejce, protože ti nemají prakticky žádný přístup k internetu.

Google jako potenciální uživatele uvádí například Korejce, kteří dnes žijí v Jižní Koreji, ale mají své předky nebo i rodiny v Severní Koreji. Těm umožní se alespoň na mapě podívat třeba na místa, odkud pocházejí. Mapy mohou být užitečné i pro novináře, historiky a další profese.

Google už během svého mapování zveřejnil věci, ze kterých nebyly některé země zrovna nadšené. V Číně vyfotil zvláštní stavby v poušti Gobi v oblasti využívané pro vojenské účely, o kterých se dodnes neví, k čemu přesně slouží.

Známý je i případ, kdy v Číně v roce 2006 vyfotil do té doby tajnou jadernou ponorku. Jeden americký odborník na jaderné zbraně ji náhodou zahlédl zakotvenou u mola při brouzdání mapami.

Štěpán Macháček, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme