Severní Korea varuje Soul před protiútokem

Pchjongjangu se nelíbí plánované cvičení jihokorejských ozbrojených sil v Žlutém moři a hrozí protiútokem. Manévry se totiž budou konat v blízkosti sporné námořní hranice, kterou po Korejské válce vytýčila OSN, Pchjongjang ji však nikdy neuznal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozaika s portrétem Kim Ir-sena, Pchjongjang | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Současné napětí na Korejském poloostrově trvá od března, kdy jihokorejskou vojenskou loď potopilo podle mezinárodní vyšetřovací komise severokorejské torpédo.

Jihokorejské cvičení v blízkosti sporné hranice je jasným vojenským útokem, prohlašuje velení komunistické armády, které zároveň vyzvalo všechny civilní lodě včetně rybářských, aby se této oblasti vyhnuly.

Pchjongjang podobně reagoval i na nedávno skončené manévry Jižní Koreje a Spojených států, kdy dokonce hrozil jadernou odvetou. K žádnému incidentu ale nedošlo.

Protiponorkové cvičení jihokorejské armády, kterého se zúčastní s námořnictvem, pozemní jednotky i letectvo, začne 5. srpna a potrvá pět dní.

Robert Mikoláš, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme