Severní Korea vykázala inspektory MAAE

Severní Korea se rozhodla vyhostit inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Ti od roku 1994 na základě mezinárodní dohody o zmrazení jaderného komplexu Jongbjong monitorovali toto zařízení. Podle Pchjongjangu je však nyní, kdy je elektrárna opět uváděna do provozu, jejich přítomnost zbytečná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrárna v Jongbjongu (na archivním snímku) | Foto: ČTK/EPA

Jak doslova uvádí prohlášení severokorejské vládní agentury, v situaci, kdy už neexistuje žádné oprávnění pro další pobyt zahraničních inspektorů, se vláda v Pchjongjangu rozhodla poslat je pryč. Představitelé Mezinárodní agentury pro atomovou energii přitom varují, že Severní Korea je schopna atomový komplex Jongbjong zprovoznit do dvou měsíců. Prvních tisíc palivových tyčí už bylo do elektrárny dopraveno.

Podle Jižní Koreje tak bude její severní soused během příštího roku schopen vyrobit až 50 nukleárních zbraní. Spojené státy v této souvislosti naléhají na Čínu a Rusko, aby uplatnily svůj vliv na severokorejský režim a přiměly ho k ústupkům.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme